Obchody 3 Maja w Gminie Dygowo

W Dygowie odbyły się obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana ,której przewodniczył ks. dziekan Piotr Niedźwiadek. Podniosły klimat święta zaznaczyły poczty sztandarowe szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych z Czernina, Dygowa i Wrzosowa. Kazanie na okoliczność Najświętszej Marii Panny Królowej Polski ,której święto liturgiczne także przypada na dzień 3 maja ,wygłosił ks. Andrzej Rother. W czasie dziękczynienia ksiądz proboszcz przybliżył historię Żołnierzy Polskich walczących u boku Napoleona pod Kołobrzegiem w 1807 roku, którzy w tamtym czasie świętowali nad Bałtykiem rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Wspomniał także dzisiejsze odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową w Kołobrzeskim Lesie upamiętniającym to wydarzenie. Zabrani wysłuchali również pieśni okolicznościowej „Posterunek” pamięci I Regimentu Legii Poznańskiej. Po mszy uroczystości kontynuowano na Placu Wolności. Wójt Grzegorz Starczyk w asyście zuchów wciągnął Flagę Państwowa na maszt, po czym wszyscy odśpiewali a cappella Mazurka Dąbrowskiego. Następnie delegacja harcerzy , ks. proboszcz, wójt oraz przewodniczący rady gminy złożyli kwiaty przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystość zakończyło przemówienie patriotyczne Wójta Gminy Dygowo.
Autor zdjęć Marek Kawęcki.