Uwaga ! Wiatraki a warunki zabudowy mieszkaniowej w gminie Dygowo

Przyjęta przez parlament w 2016 roku ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych określiła miedzy innymi warunki lokalizacji wiatraków w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Nowe farmy wiatrowe nie mogą powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami, czyli obszar o promieniu 1,5-2 km od wiatraka. A co z zabudową mieszkaniową  w obszarach gdzie są już zlokalizowane fermy i oddziaływują na znaczny obszar tak jak ma to miejsce w gminie Dygowo?  Budowa domów mieszkalnych będzie możliwa jeśli są  one uwzględnione w obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego. Gmina ma możliwość opracowania planów miejscowych tam gdzie jest opracowane studium. Ma na to 72 miesiące od wejścia w życie ustawy czyli maksymalnie do lipca 2022 roku. W dniu wczorajszym radni przyjęli uchwały ( wideo od 30.25 min) na podstawie których Gmina Dygowo przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dygowo w części obrębów: Wrzosowo, Skoczów, Łykowo, Jazy, Dygowo, Stojkowo, Stramniczka, Jazy, Gąskowo, Świelubie, Pustary, Bardy, Miechęcino, Dębogard, Kłopotowo. Ile potrwają prace jednoznacznie trudno to określić. Wójt zakłada ten czas około roku licząc od czerwca bieżącego roku.

Możliwe jest też otrzymanie  warunków zabudowy w obrębie oddziaływania wiatraka. Ale uwaga! Warunki zabudowy można uzyskać tylko w terminie 36 miesięcy od wejścia w życie ustawy ,czyli do 14 lipiec 2019 r.. Później już niestety nie. Warto zaznaczyć ,że data krańcowa oznacza już posiadanie warunków zabudowy prawomocnych.

Poniżej dostępna jest mapa o charakterze wyłącznie poglądowym z zaznaczonym obszarem oddziaływania wiatraków na terenie gminy Dygowo. Warto zauważyć ,że na terenie gminy oddziaływują również wiatraki usytuowane na terenie gminy Ustronie Morskie, Karlino i Gościno. Na mapie to obszar Czernina , zachodniej części Dygowa, Piotrowic i Włościborza jest wolny od odziaływania wiatraków.

Żródło informacji: Urząd Gminy Dygowo