"Bigos Wójta" dla Firmy RASEL z okazji 25-lecia istnienia

Firma P.P.U.H. RASEL T. i B. Lewandowscy Sp. J. w miniony weekend uroczyście obchodziła 25. rocznicę istnienia. Z tej okazji wójt Marek Zawadzki uhonorował Bigosem Wójta- jak zwykle własnoręcznie zrobionym-  Państwa Beatę i Tadeusza Lewandowskich. Początek firmy RASEL to rok 1990. Wspólnicy Tadeusz Lewandowski i Szczepan Sarniak – od ich nazwisk czytając od tyłu powstała nazwa firmy-założyli na ulicy Kołobrzeskiej w Dygowie, hurtownię motoryzacyjną. To właśnie tam rozpoczęto pierwszą produkcję kartonów na zaadaptowanej maszynie .W roku 1994 wspólnicy , do których wcześniej jako udziałowcy dołączyły małżonki, rozstali się. W tym samym roku Lewandowscy przenieśli się z produkcją  do zdewastowanych obiektów przy ulicy Kolejowej 20. Nabyte od Gminy Dygowo nieruchomości ,kosztem wielu wyrzeczeń wyremontowali i przystosowali do działalności produkcyjnej. W 1997 roku firma dokonała zakupu obiektów przy ulicy  Kolejowej 18. Budynki wyremontowano i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, ponieważ w 1998 roku firma uzyskała status Zakładu Pracy Chronionej. W 2007 roku dobudowano nową halę produkcyjną.
Tyle historia. Dziś RASEL jest ugruntowaną na rynku, nowoczesną ,rodzinną firmą do której dołączyły córki – Dominika Kowalczyk oraz Aleksandra Lewandowska. Jest także największym prywatnym pracodawcą w gminie Dygowo. Posiada zaawansowane technologie produkcji oraz wdrożone Zintegrowane Systemy Zarządzania, które obejmują System Zarządzania Jakością ISO 9001:2008, System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004 oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy PN-N-18001:2004. Jest również laureatem wielu wyróżnień lokalnych i krajowych przyznawanych przedsiębiorcom. Wśród przyznanych nagród najważniejsze to: “Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”-przyznana w 2004 roku przez Państwową Inspekcję Pracy,  “Perła Powiatu” – przyznana w 2008 roku przez Starostę Kołobrzeskiego za działalność na rzecz rozwoju społeczno –gospodarczego i przeciwdziałaniu bezrobociu na terenie powiatu kołobrzeskiego oraz “Gazele Biznesu”  przyznane w 2012 roku przez Puls Biznesu. Otrzymując nagrodę Pulsu Biznesu firma RASEL dołączyła do grona najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm , do którego należy po dzień dzisiejszy. RASEL ma swój udział nie tylko w  rozwoju gospodarczym  gminy , ale ma także wkład w krzewienie sportu i relacji społecznych. Od 2000 roku jest sponsorem drużyny piłkarskiej z Dygowa. Nie jest możliwe w kilku zdaniach podsumować ćwierćwiecza działalności i dorobku firmy, ale można zwrócić uwagę na fakt ,że Firma RASEL powstała  razem z transformacją Polski i jest przykładem mądrego, zrównoważonego gospodarowania w oparciu o kapitał ludzki i technologię. Życzymy więc dalszych  sukcesów, odważnych i trafnych decyzji , wytrwałości oraz nowych rynków.