Wyjątkowe spotkanie w Muzeum “Patria Colbergiensis”

Dnia 29 kwietnia (najbliższy piątek) o godzinie 1800’  odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Zapraszamy na seminarium towarzyszące  otwarciu wystawy zatytułowanej: “Sułkowski i Jego Żołnierze. 1 Pułk Piechoty Legii Poznańskiej pod Kołobrzegiem w 1807 roku”. Wraz z otwarciem tej wyjątkowej ekspozycji, Muzeum Kołobrzeskie “Patria Colbergiensis” przedstawi wyniki z prac przeprowadzonych przez ekspedycję poszukiwawczą do Lasu Kołobrzeskiego. W miesiącu sierpniu  zeszłego roku Muzeum “Patria Colbergiensis” odkryło nieznane dotąd relikty ziemnych założeń fortyfikacji polowej po Polakach walczących u boku Napoleona Bonapartego o wolność swojej Ojczyzny. Dowódcą i założycielem polskiego pułku  walczącego o Kołobrzeg w 1807 roku był magnat z Rydzyny - Książę Antonii Paweł Sułkowski. Podczas piątkowego spotkania w kołobrzeskim ratuszu, losy Sułkowskiego przybliży nam Dyrektor Zamku w Rydzynie pan Zdzisław Moliński. Historyk wojskowości Dr Hieronim Kroczyński opowie o 1 Pułku Piechoty dowodzonym przez Sułkowskiego pod Kołobrzegiem. Ponadto archeolog, saper, bronioznawca i biegły z ramienia IPN, specjalista archeologii zbrodni , znany z programów TV “Poszukiwacze Historii” Olaf Popkiewicz odsłoni przed nami historię zeszłorocznego odkrycia. Jednocześnie informujemy że ze względu na niewielką powierzchnię Muzeum w Ratuszu, ilość miejsc na spotkaniu jest ograniczona. Wszystkich zainteresowanych przebiegiem tego wyjątkowego spotkania zapraszamy dnia 29 kwietnia (najbliższy piątek) o godz. 1800’ do piwnic kołobrzeskiego Ratusza, lub na transmisję „na żywo” za pośrednictwem kanału Gminadygowo.pl na YouTube.
Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem wystawy, na której eksponowane będą zabytki pozyskane w Lesie Kołobrzeskim po polskich żołnierzach oraz fragmenty umundurowania z trumny generała Sułkowskiego zapraszamy do Muzeum w Ratuszu od dnia 30 kwietnia.
 ZWYCIĘZCĄ JEST HISTORIA!
Jednocześnie prezentujemy utwór napisany i wykonany przez poetę Krzysztofa  Matejczyka na okoliczność otwarcia wystawy w “Patrii Colbergiensis”.

Drukuj