Z atomem "pod bokiem"

W oddalonym 55 kilometrów od Kołobrzegu Podborsku powstanie  oddział kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. Na terenie sowieckiej bazy wojskowej - ukrytej w lesie ,3 kilometry od drogi wojewódzkiej 169 na odcinku Białogard- Tychowo- znajduje się kompleks bunkrów w którym  magazynowano broń atomową. Obecność wojsk rosyjskich w Polsce i na terenach byłego województwa koszalińskiego była bardzo liczna. Garnizony w Białogardzie ,Szczecinku oraz  w Bagiczu ,gdzie znajdowało się lotnisko operacyjne z pułkiem lotnictwa ,były obecne prawie przez pół wieku. Oficjalnie Polska wolna była od składowania głowic atomowych, ale jak się okazuje mieliśmy „pod bokiem” potężny magazyn tej śmiercionośnej broni.  Obiekt w Podborsku , wybudowany w latach 60-tych znajduje się w znakomitym stanie. Dzięki staraniom Oddziału Zewnętrznego w Dobrowie ,będącego jednostką Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, następnie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tajemnic z Koszalina, bunkry wraz z wyposażeniem udało się ocalić od dewastacji i zapomnienia. Po załatwieniu wszelkich formalności Stowarzyszenie- obecny zarządca- przekaże klucze do obiektu  administracji muzeum w Kołobrzegu. Zapraszam na relację wideo z Podborska ,którą przygotowałem wspólnie z redaktorem Jarosławem Banasiem z Radia Kołobrzeg, a także do obejrzenia fotografii obiektu. Ponadto do materiału załączam nagranie z udziałem Marka Zawadzkiego ,które doskonale wpisujące się w klimat obecności Sowietów w Polsce.