Chwała Bohaterom Warszawy 1944

Punktualnie o godzinie siedemnastej na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu przy  kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej ,dźwięk syreny rozpoczął uroczystości poświęcone 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prawdziwą lekcję historii przedstawił ostatni z żyjących w Kołobrzegu uczestnik powstania major w stanie spoczynku Janusz Orszt . Opowiadając o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat przytoczył słowa ówczesnego wicepremiera RP Jana Stanisława Jankowskiego, który  1 września 1944 roku w płonącej Warszawie w przemówieniu radiowym powiedział: Chcieliśmy być wolni, ale wolność sobie zawdzięczać. Te słowa oddają w pełni  cel powstania oraz Akcji Burza podjętej przez żołnierzy Armii Krajowej , które nierozłącznie wpisały się w dramatyczną historię Polski. W czasie uroczystości wieńce przy pomniku na kwaterze złożyli przedstawiciele Sejmu RP, Powiatu Kołobrzeskiego, Miasta Kołobrzeg, przedstawiciele partii ,służb, stowarzyszeń , organizacji i mieszkańcy. Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego oraz występ Chóru Pionier.
Autor zdjęć Marek Kawęcki.