• 19 interwencji jednostek OSP Gminy Dygowo

  Do godziny 19.00 gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej aż 19 razy interweniowały do zdarzeń będących skutkiem silnego i porywistego wiatru. Pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach , OSP Dygowo otrzymało już o północy, następne nad ranem. W ciągu dnia OSP Czernin zaliczyło 5 interwencji, OSP Wrzosowo 2 i OSP Dygowo łącznie 12 interwencji.  Bardzo duża zgłoszeń z terenu powiatu kołobrzeskiego na telefon alarmowy Państwowej Straży Pożarnej , spowodowała ,że strażacy z OSP w Dygowie zostali dysponowani również do akcji na ternie Kołobrzegu.

  osp-dygowo

  osp=dygowoFot. OSP Dygowo

 • Dachowanie kombajnu na wzniesieniu

  W Gąskowie podczas prac żniwnych na pochyłości terenu kombajn przewrócił się na dach. Szczęśliwie operatorowi maszyny nic się nie stało. Do zdarzenia wezwane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Kołobrzegu oraz jednostki OSP z Dygowa , Czernina i Wrzosowa. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie maszyny rolniczej oraz terenu na wypadek zapłonu wyciekającego paliwa. Przy użyciu sprzętu z samochodu ratownictwa chemicznego wypompowano bezpiecznie olej napędowy ze zbiornika kombajnu.

 • Festyn we Wrzosowie

   Koło Gospodyń Wiejskich „Ale Babki” i Ochotnicza Straż Pożarna z Wrzosowa zorganizowały  festyn rodzinny. Na płycie boiska sportowego rozstawiono pawilon biesiadny i stoika. Druhowie z OSP serwowali przekąski z grilla ,a młodsi druhowie z MDP lemoniadę i słodkie bułki. Gospodynie zaś oferowały cały zestaw przysmaków. Grochówka, gołąbki , pierogi , zapiekanki  i ciasta przyciągały  smakoszy do stoiska przez cały festyn. Jedną z głównych atrakcji letniego wydarzenia we Wrzosowie była loteria fantowa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, w ciągu niespełna dwóch godzin 500 fantów znalazło nabywców. Tradycyjnie gwoździem programu była aukcja zestawów niespodzianek  od darczyńców. Licytację prowadził wójt Grzegorz Starczyk w asyście „Ale Babek” -Anny Krysztofiak i Moniki Kamińskiej oraz Michała Łomańskiego z OSP. Jeden spośród ośmiu zestawów został wylicytowany w ciemno za rekordowe 500 złotych!  Środki uzyskane z aukcji przeznaczone będą na działalność statutową koła gospodyń i OSP. Letnie wydarzenie zgromadziło mieszkańców Wrzosowa oraz  gości, którym zabrakło tylko słońca, które przez ostatnie dni darzyło nas wysokimi temperaturami. Pochmurna aura z deszczem trochę pomieszała szyki organizatorom jednakże nie przeszkodziło to w dobrej zabawie. 

  piknik-wrzosowo-

 • Festyn we Wrzosowie. Oczywiście był deszcz

  Czego obawiały się Ale Babki z Koła Gospodyń Wiejskich we Wrzosowie przed festynem? Deszczu. Tak , deszcz nas prześladuje – mówiła kilka dni wcześniej Anna Krysztofiak i Monika Kamińska. Doświadczenia poprzednich lat plus prognoza pogody nie wróżyły łaskawej aury. Tak też się stało. Oczywiście był deszcz.  Był deszcz , a po nim słońce. Impreza udała się doskonale.

  Były animacje, loteria fantowa  , licytacja w ciemno, stoiska z pysznym jedzeniem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich. Strażacy z OSP Wrzosowo serwowali zupę cygańską i potrawy z grilla oraz lemoniadę. Na festynie obecny był wójt i radni Gminy Dygowo, którzy przekazali 1700 złotych  na nowy sztandar dla jednostki OSP we Wrzosowie. Po godzinie 19.00 rozpoczęła się potańcówka , która trwała do …. .

   

   

 • Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze w Dygowie ( fotorelacja)

  Na stadionie w Dygowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2019. W zawodach startowały reprezentacje wszystkich jednostek OSP gminy Dygowo. Sympatię wszystkich bezkonkurencyjnie zyskali najmłodsi zawodnicy. Adepci straży pożarnej w wieku przedszkolnym z Piotrowic i Stojkowa ,wraz ze swoimi opiekunami dzielnie stawali do konkurencji w sztafecie  i ćwiczeniach bojowych. W obszernej galerii zdjęć zwodów to właśnie ich poczynaniom poświęciłem dużo miejsca.

  Wyniki drużyn:

  Kobiety: I miejsce – OSP Dygowo, II miejsce - OSP Stojkowo, III miejsce – OSP Piotrowice

  Mężczyźni: I miejsce – OSP Czernin, II miejsce – OSP Wrzosowo, III miejsce – OSP Stojkowo, IV miejsce – OSP Dygowo II, V miejsce – OSP Piotrowice, VI miejsce – OSP Dygowo I

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Dygowie

  W sobotę 27 maja na stadionie w Dygowie odbyła się pierwsza w tym roku duża impreza plenerowa - Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.  W rywalizacji brały wszystkie jednostki gminy Dygowo – OSP Czernin, OSP Dygowo, OSP Piotrowice ,OSP Stojkowo i OSP Wrzosowo.  Największą atrakcją zwodów były zmagania najmłodszych druhów z Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Dygowa, Piotrowic i Stojkowa. Dzieci zdobyły serca widzów i starszych druhów, dzielnie radząc sobie w wymagających konkurencjach.

  W sobotnich zawodach OSP Stojkowo zaliczyło hat-trick! Zwycięstwo w kategorii maluszków , kobiet i mężczyzn! Wygrana premiowana jest udziałem w zawodach szczebla powiatowego, które odbędą się w czerwcu w Rymaniu.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z Państwowej Straży Pożarnej w  Kołobrzegu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kukini i Ustronia Morskiego.

  Posiłek w postaci treściwej grochówki przygotowali odrestaurowanej kuchni polowej strażacy z Wrzosowa, natomiast słodkie przekąski  i napoje serwowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa.  

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP – dh Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Czesław Hoc -Poseł RP, Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo,  st. kpt. Krzysztof Azierski - zastępca komendanta  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu ,  dh  Mirosław Zalewski  - wiceprezes  Wojewódzkiego ZOSP RP, Maciej Bejnarowicz -Radny Miasta Kołobrzeg.

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze we Wrzosowie

  Po dwóch kolejnych latach przerwy związanej z pandemią, zarząd jednostek OSP Gminy Dygowo zorganizował zawody sportowo-pożarnicze. W sobotę 11 czerwca na stadionie we Wrzosowie do rywalizacji stanęły jednostki młodzieżowe i seniorzy. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rywalizowały: „Maluchy” grupy mieszane ,dwie drużyny OSP Dygowo i drużyna OSP Stojkowo, a w pozostałych MDP OSP Wrzosowo grupa mieszana. Grupę kobiecą wystawiła OSP Dygowo. Najwięcej drużyn klasyfikowano w kategorii męskiej. Zwycięzcą w tej kategorii zastał zespół OSP Stojkowo I (110 sek.), drugie miejsce przypadło drużynie OSP Dygowo II (128 sek.), a trzecie miejsce zajęła ekipa OSP Piotrowice (142 sek.). Kolejne miejsca zajęli: OSP Stojkowo II (142 sek.), OSP Wrzosowo ( 149 sek.) ,OSP Dygowo I (152 sek.). Drużyna OSP Czernin została zdyskwalifikowana za niewykonanie zadania.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z PSP Kołobrzeg ,OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie.

  O podniebienia zawodników i gości zadali rodzice dzieci z MDP , którzy upiekli ciasta. Koło Gospodyń Wiejskich serwowało napoje , popcorn i frytki , a Panie z OSP Dygowo serwowały pyszną grochówkę.

  Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Kołobrzegu uwieczniła dronem zmagania zawodników podczas zawodów.

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP –Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo, Anna Bańkowska- Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu -st. bryg. Krzysztof Makowski oraz jego zastępca st. kpt. Krzysztof Azierski , Ewa Baran- dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosowie.

 • Huragan „Ciara” szalał, strażacy interweniowli

  Skutki silnego wiatru odczuli strażacy z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zastępy z Dygowa, Wrzosowa  i Stojkowa interweniowały wielokrotnie do powalonych drzew. W Stramniczce usuwali powalone drzewo na linię kolejową i drogę powiatową następnie na  drodze wojewódzkiej nr 163.  Strażacy uprzątali również po rozrzucane na drodze powiatowej do Włościborza gałęzie z przycinki na drodze. Zarządca  drogi wykonał przycinkę ale nie zdarzył zabrać gałęzi i wiatr zrobił swoje.

  Fot. OSP Dygowo

 • Interwencje OSP w gminie Dygowo

  Nad Polska szalał cyklon Ulf.  W związku z gwałtowną aurą Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Dygowo interweniowała przede wszystkim  do wiatrołomów. Wiatr  powalił drzewa przy szkole w Dygowie, na drodze powiatowej Wrzosowo –Kłopotowo, Czernin- Stramniczka, w Skoczowie i przy drodze wojewódzkiej.

   

   

 • Jednostki OSP Gminy Dygowo otrzymały wyposażenie ochronne

  Wójt i Rada Gminy Dygowo ufundowali jednostkom gminnym Ochotniczej Staży Pożarnej środki ochrony osobistej – maseczki, przyłbice, kombinezony jednorazowe i okulary. Wójt Grzegorz Starczyk i przewodniczący rady Jerzy Leszczyński wręczyli w dniu dzisiejszym przedstawicielom OSP w Czerninie, Dygowie , Piotrowicach, Stojkowie i Wrzosowie wyposażenie ochronne. Wójt i przewodniczący ,złożyli również strażakom- ochotnikom życzenia w związku z obchodzonym 4 maja Dniem Strażaka.

 • Kolizja aut w Łykowie

  Na drodze wojewódzkiej nr 163 w Łykowie doszło do zderzenia osobowej Hondy z Vokswagenem Transporterem. Klasyka kolizji , nieuwaga przy włączaniu się do ruchu w kierunku Karlina transportera stojącego na przystanku autobusowym. W akcji zabezpieczania zdarzenia brały udział zastępy OSP z Dygowa I Wrzosowa oraz zastęp PSP z Kołobrzegu. Żadna z sześciu osób podróżujących autami nie wymagała interwencji medycznej.

   

 • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

  Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

 • Mecz przyjaźni i biesiada w Stojkowie

  W dniu 22 lipca 2023 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Stojkowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowała V Mecz Przyjaźni o Puchar Zarządu OSP Stojkowo. W rozgrywkach udział wzięła bardzo liczna reprezentacja drużyn z Wrzosowa. Mecz zakończony remisem odbył się w atmosferze dobrej zabawy, przy sportowym duchu i rywalizacji. Po ostatnim gwizdku rozegrano konkurs rzutów karnych, po czym wręczono pamiątkowe puchary i medale. Równolegle do prowadzonego meczu, przy remizie trwał piknik oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku. O godz. 17.00 utworzono specjalną strefę kibica, gdzie wspólnie obejrzano mecz półfinałowy w siatkówkę mężczyzn.

 • Niebezpieczne wyprzedzanie przyczyną wypadku z udziałem dwóch aut

  Na drodze wojewódzkiej nr 163, na wysokości miejscowości Miechęcino ,osobowa KIA na prostym odcinku wypadła z drogi. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, podczas manewru wyprzedzania samochodu dostawczego. Zanim skosił przydrożny znak i zatrzymał się kilkanaście metrów od krawędzi jezdni w polu , otarł się  w lewym bokiem o Skodę ,która również chciał wyprzedzić dostawczaka.

  Kierowca Kii doznał niegroźnej rany głowy. Przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego został opatrzony przez ratowników przedmedycznych z OSP Dygowo.

  W działaniach brały udział jednostki OSP Dygowo, OSP Wrzosowo, JRG PSP Kołobrzeg, ratownicy medyczni i policja.

 • Nieszczelność przewodu kominowego prawdopodobną przyczyną pożaru w Gąskowie

  W dniu dzisiejszym o godzinie 2.44 wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej  z gminy Dygowo zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w Gąskowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że pali się strop drewniany. Podano 2 prądy wody ,ratownicy pracowali w aparatach ODO. Konieczna była rozbiórka ścian i sufitów z płyt gipsowych. Część poddasza strychu również przelano wodą. W momencie pożaru w budynku przebywało 5 osób dorosłych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przed przyjazdem straży pożarnej domownicy sami próbowali ugasić pożar, bezskutecznie. Pożar spowodował znaczne straty materialne. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Oprócz jednostek OSP z Czernina, Dygowa, Piotrowic , Stojkowa i Wrzosowa w akcji brały udział dwie jednostki PSP z Kołobrzegu.

   

 • Nowy sprzęt OSP we Wrzosowie to bezpieczeństwo strażaków i skuteczność działań ratunkowych

  Ochotnicza Straż Pożarna we  Wrzosowie  otrzymała niedawno ufundowaną przez PGE Polską Grupę Energetyczną  nowoczesną i renomowaną sprężarkę do uzupełniania powietrza w butlach do aparatów ochrony dróg oddechowych, co stanowi kluczowe udogodnienie dla działań ratowniczych. Ta mobilna jednostka stanowi nieocenione źródło energii, umożliwiając dostęp do życiodajnego powietrza nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Dla strażaków, którzy często stawiają czoła ekstremalnym warunkom, sprężarka jest niezbędnym narzędziem, zwiększającym ich skuteczność i bezpieczeństwo podczas interwencji.

  osp-wrzosowo-

  osp-wrzosowo-

 • Nowy sztandar na 75-lecie OSP Wrzosowo

  16 września 2023 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzosowie świętowała 75-lecie działalności. Jubileusz był okazją do wręczenia  nowego sztandaru jednostce ufundowanego przez Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru. Dotychczasowa chorągiew została podczas uroczystości ceremonialnie odprowadzona do strażnicy , gdzie będzie miała godne miejsce wśród pamiątek jednostki.

  Uroczystości rozpoczęła się Msza  święta w kościele we Wrzosowie, którą koncelebrowali kapelan zachodniopomorskich strażaków ks. bryg. Ryszard Szczygieł , kapelan powiatowy OSP ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński. Jednostki OSP Gminy Dygowo oraz Szkoła Podstawowa we Wrzosowie wystawiły poczty sztandarowe. Podczas mszy wystawiona została relikwia Świętego Floriana. Poświęcono także  figurę Świętego Floriana , która stanie na postumencie przy remizie.

  Po zakończonej mszy przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Morka” z Ustronia Morskiego uczestnicy przemaszerowali na plac przed remizą OSP, gdzie dokonano uroczystego wciągnięcia flagi na maszt oraz odegrano Mazurka Dąbrowskiego.

  Akt Nadania odczytała przewodnicząca komitetu Małgorzata Kamińska , po czym  fundatorzy wbijali gwoździe pamiątkowe do drzewca sztandaru i składali podpisy na akcie ufundowania sztandaru i księdze pamiątkowej jednostki. Następnie ks. kapelan bryg. Ryszard Szczygieł poświęcił sztandar, który przewodnicząca komitetu przekazała wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, dh Mirosławowi Zalewskiemu.  Ten z kolei przekazał ceremonialnie sztandar prezesowi OSP Wrzosowo ,dh Przemysławowi Jączkowskiemu.

  Podczas uroczystości jednostka otrzymała symboliczny czek - wsparcie od Fundacji PGE na zakup sprzętu prowadzenia akcji ratunkowo-gaśniczych. Za kwotę 49 200 zł jednostka zakupi sprzęt do napełniania powietrzem aparatów powietrznych ochrony dróg oddechowych. Czek przekazał druhom Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

  W uroczystościach oprócz mieszkańców, druhen i druhów z zaprzyjaźnionych jednostek OSP udział wzięli przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych m.in. Czesław Hoc - poseł na Sejm RP, Anna Bańkowska – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Wziątek – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, nadbryg. Jarosław Tomczyk – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP, Jacek Kuś – Wice Starosta Powiatu Kołobrzeg, st. bryg. Krzysztof Makowski – Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu, dh Mirosław Zalewski – wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Zachodniopomorskiego, Grzegorz Starczyk – wójt Gminy Dygowo.

   

 • Orkan powalił kilkanaście drzew na drodze przechodzącej przez Rezerwat Stramniczka

  Od soboty na Polską szalał orkan Nadia. W województwie zachodniopomorskim skutki orkanu były największe. Strażacy z gminnych jednostek OSP interweniowali 14 razy. Najwięcej pracy było przy usuwaniu z dróg połamanych drzew. Na drodze powiatowej do Stramniczki na odcinku przebiegającym przez rezerwat powalone były dziesiątki drzew. Do tego było bardzo niebezpiecznie. Zastęp OSP Czernin w czasie akcji musiał się wycofać, ponieważ  porywy wiatru łamały drzewa, które przewracały kolejne.

 • OSP Wrzosowo dystrybuuje ulotki o szczepieniach przeciw COVID-19

  Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej  z Wrzosowa rozwozili ulotki zachęcające do szczepień przeciw COVID-19. Materiały informacyjne w ramach Narodowego Programu Szczepień trafiły do gminy Dygowo z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Druhowie  wrzucali ulotki do skrzynek pocztowych w miejscowościach:  Jazy, Jażdże, Łykowo, Skoczów, Wrzosowo .

  osp-wrzosowo-

  osp-wrzosowo-

 • OSP Wrzosowo włączone do KSRG

  Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w Polsce 31 nowych jednostek. Na opublikowanej przez Polski Serwis Pożarniczy Remiza.pl liście znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Wrzosowa. To wielkie wyróżnienie, które poprzedziło długie przygotowanie. Jednostka musiała spełnić bezwzględne warunki wyszkolenia strażaków i wyposażenia jednostki w sprzęt ratowniczy.

  Gratulujemy!

  OSP Wrzosowo będzie drugą jednostką w gminie Dygowo działającą w KSRG. Od lat członkiem systemu jest  OSP Dygowo. Jednocześnie gmina Dygowo będzie drugą gminą w powiecie kołobrzeskim posiadającą dwie jednostki systemowe. Oficjalne wprowadzenie OSP Wrzosowo do systemu będzie miało charakter uroczysty. Termin nie jest jeszcze znany.