• 8. Sesja Rady Gminy Dygowo. Omówienie opłat za żłobek i sprawozdanie z działalności Wójta

    26 listopada w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Dygowie odbyła się 8. Sesja Rady Gminy Dygowo. W trakcie posiedzenia wójt Grzegorz Starczyk omówił między innymi temat dotyczący uchwały w sprawie opłat za pobyt dziecka w Gminnym Żłobku w Dygowie oraz przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji.

  • Będę robił wszystko ,aby Państwa nie zwieść i żeby nasza gmina się rozwijała

    7 kwietnia 2024 roku zakończyły się wybory samorządowe. Mieszkańcy Gminy Dygowo wybierali wójta,  radnych gminnych, powiatowych i do sejmiku województwa. Wójtem Gminy Dygowo został wybrany ponownie Grzegorz Starczyk , na którego głosowało ponad 70 procent mieszkańców gminy. Grzegorz Starczyk włodarzem gminy jest nieprzerwanie od 14 października 2016 roku. Zapraszam na pierwszy po wyborach wywiad z Wójtem Gminy Dygowo.

  • Gmina Dygowo wysłała odwołanie do Wód Polskich w sprawie taryfy opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków

    17 września 2024 roku, kiedy Gmina Dygowo otrzymała nowe taryfy opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków, legły w gruzach wszelkie nadzieje na kolejne odrzucenie przez Wody Polskie wniosków o zatwierdzenie nowych taryf, przedstawionych przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kołobrzegu. Nowe taryfy oznaczają dla Gminy Dygowo wzrost opłat o 119 procent w porównaniu do dotychczasowych stawek.

    Wody Polskie wcześniej kilkakrotnie odrzucały wnioski o akceptację nowych taryf spółki MWiK w Kołobrzegu, co dawało nadzieję na ujednolicenie stawek dla 8 gmin udziałowców spółki wodnej. Niestety, stawki skalkulowane są według granic administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego, które obsługuje spółka wodna.

    Wspólny system wodno-kanalizacyjny, wdrażany w latach 2006–2012, który miał być podstawą do zrównoważonego rozwoju regionu, ostatecznie podzielił jego mieszkańców oraz przedsiębiorców. Mieszkańcy, rolnicy i przedsiębiorcy z gminy Dygowo będą płacić pięciokrotnie wyższe opłaty za wodę i ścieki niż mieszkańcy Kołobrzegu oraz na  przykład lokalni hotelarze.

    Na chwilę obecną Gmina Dygowo złożyła odwołanie do Wód Polskich, co oznacza ,że  taryfa do czasu rozpatrzenia nie wchodzi w życie. Ponadto radni Rady Gminy Dygowo uchwalili apel do Premiera Rządu RP. Czas pokaże, co przyniesie dalszy rozwój sytuacji.

    Decyzję taryfową dla stawek za wodę i ścieki zaakceptowały Gmina Miasto Kołobrzeg oraz gmina Ustronie Morskie, które nie złożyły odwołania od decyzji Wód Polskich, ponieważ wzrost opłat (w Kołobrzegu o 9,5 procent, a w Ustroniu Morskim o 11 procent) po 11 latach przerwy uznały za satysfakcjonujący.

  • Informacja Wójta Gminy Dygowo w sprawie taryfy opłat za wodę i odprowadzanie ścieków

    Szanowni Mieszkańcy Gminy Dygowo, 

    w ostatnich dniach byliście niepokojeni przeróżnymi informacjami na temat nadmiernie wysokich taryf za wodę i ścieki oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 09.10.2024r. 

    Należą się Państwu rzetelne i zgodne z prawdą wyjaśnienia. 

    W 2005r. rozpoczął się na terenie 22 gmin kilkuset milionowy projekt pt. "Zintegrowana Gospodarka wodno-ściekowa w Dorzeczu Parsęty", zgodnie z którym (Studium Wykonalności z 2005r. oraz jego aktualizacja z 2008r.) wszystkie gminy i miasto Kołobrzeg w rejonie kołobrzeskim miały posiadać jedną wspólną taryfę. Pod tym warunkiem ww. gminy wniosły własny majątek wodno-kanalizacyjny do spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. w Kołobrzegu i objęły udziały w jej kapitale zakładowym. Już na starcie decyzją Rady Miasta Kołobrzeg przyjęto większościowy udział Miasta Kołobrzeg (51%) w powstałej spółce, której  powierzono m.in. ustalanie taryf dla całego rejonu. Włodarze pozostałych gmin - wspólników oraz rady gmin z zaufaniem i na zasadach kompromisu przyjęły takie założenia, ponieważ główne wytyczne projektu, do którego wszyscy przystąpili dobrowolnie, wyraźnie określały zasady realizacji inwestycji, finansowania oraz funkcjonowania spółki po wykonaniu całego projektu. 

    Po wielu perturbacjach wszyscy udziałowcy MWiK Kołobrzeg osiągnęli kompromis i ustalili uśrednioną taryfę za wodę i ścieki na terenie działalności spółki, która obowiązuje do dziś już 12 lat. Miał być to pierwszy etap dojścia do wspólnej taryfy na terenie funkcjonowania MWiK Kołobrzeg. 

    Od 2013r. Gmina Dygowo dopłacała do taryfy około miliona złotych rocznie. W roku 2018 Regulator Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przejął od  samorządów prawo zatwierdzania taryf. Od tego czasu Gmina Dygowo oraz Wody Polskie ciągle walczyły o  mieszkańców gminy przed nielogicznymi, niczym nieuzasadnionymi, horrendalnymi stawkami planowanymi do wprowadzenia przez MWiK Kołobrzeg. 

    Wrześniowe decyzje o nowych taryfach spowodowały apogeum emocji. Wspólnicy spółki oprócz Miasta Kołobrzeg i Gminy Ustronie Morskie  odwołali się od decyzji taryfowych, ponieważ niewytłumaczalnym jest, aby wzrost kosztów w Kołobrzegu wyniósł niespełna 10%, a wzrost kosztów np. w Gminie Dygowo blisko 120%. 

    Odwołanie włodarzy gmin zbiegło się czasowo z finałem rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w dniu 9.10.2024r., w której oprócz spółki oraz Wód Polskich w Warszawie uczestniczyli także burmistrz i wójtowie gmin – udziałowców, w obronie interesów swoich mieszkańców. Wątpliwości w sprawie tworzenia taryf przez lata regularnie zgłaszane przez gminy podziela również Regulator Wody Polskie w Warszawie, który był autorem skargi kasacyjnej w sprawie poprzednich taryf przygotowywanych przez MWiK Kołobrzeg.

    Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdza te wątpliwości. NSA w Warszawie w ustnym uzasadnieniu orzeczeń wskazał, że zakres wniosku taryfowego nie musi być ograniczony do terenu jednej gminy i może obejmować więcej gmin, w zależności od lokalnych uwarunkowań. Do takich można zaliczyć zrealizowanie,  w ramach wzajemnych porozumień i umów gmin, projektu „Zintegrowana gospodarka wodno- ściekowa w dorzeczu Parsęty”, w wyniku którego doszło do wybudowania zintegrowanego systemu wodno – kanalizacyjnego. 

    Sąd wskazał również, że dysproporcja stawek i opłat pomiędzy poszczególnymi grupami odbiorców w ramach takiego systemu nie może być znacząca i musi się mieścić w pewnych społecznie akceptowalnych granicach. 

    Zasada zapewnienia koniecznych przychodów przedsiębiorstwu nie ma dominującego znaczenia i równie istotną przesłanką przy konstruowaniu taryf jest zasada ochrony odbiorców usług przed nieuzasadnionym i nadmiernym wzrostem cen. Jak czytamy w wywiadzie z dnia 11.10.2024r. z Prezesem Spółki MWiK Kołobrzeg, taryfa od której odwołali się włodarze gmin i taryfa zakwestionowana w sądzie jest opracowana w taki sam sposób, czyli wadliwie. 

    Drodzy Mieszkańcy,

    nigdy naszym celem nie było krzywdzenie, czy wykorzystywanie jakiejkolwiek grupy mieszkańców - odbiorców usług MWiK Kołobrzeg. Mówimy stanowcze NIE takiej retoryce prowadzonej od kilkunastu lat ze strony spółki czy władz Kołobrzegu. My tak samo jak kołobrzeski samorząd – wspólnik większościowy, chcemy dbać o dobro wszystkich mieszkańców.

    Jednocześnie zależy nam na tym, aby sytuacja techniczna i ekonomiczna spółki MWiK Kołobrzeg, wykonującej zadanie własne dla wszystkich gmin naszego powiatu była dobra i stabilna, a ludzie w niej pracujący mieli odpowiednie godziwe wynagrodzenia. 

    Wójt Gminy Dygowo

    Grzegorz Starczyk

  • Jednostka OSP Dygowo otrzymała średni wóz bojowy

    Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie została doposażona w drugi wóz bojowy zwolniony z zasobów Państwowej Straży Pożarnej. W pełni funkcjonalny pojazd uzyska gotowość bojową po uzbrojeniu w sprzęt ratowniczy i nastąpi to już w następnym tygodniu.

    W dniu dzisiejszym miało miejsce oficjalne przekazanie pojazdu jednostce OSP Dygowo w obecności posła Czesława Hoca,   komendanta powiatowego PSP st. bryg. Krzysztofa Makowskiego i wójta Gminy Dygowo ,Grzegorza Starczyka. Podziękowania w imieniu jednostki za otrzymany wóz złożył prezes OSP Dygowo i zarządu gminnego  dh Marcin Tekiel.

    Przed przekazaniem wozu strażackiego goście zwiedzili teren budowy nowej remizy i Placu pokoleń przy ulicy Kołobrzeskiej. Szcegóły dzisiejszego wydarzenia w materiale wideo.

  • List otwarty Wójta Gminy Dygowo

    Poniżej zamieszczamy tekst przesłany przez Urząd Gminy Dygowo dotyczący wypowiedzi Starosty Tomasza Tamborskiego na sesji Rady Powiatu Kołobrzeg w dniu 19 grudnia 2023 roku, jak i w materiale, który ukazał się 20 grudnia 2023 roku w Portalu Miastokolobrzeg.pl, a dotyczącym tematu ograniczenia tonażu na moście w Kłopotowie jak i jego remontu przez Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu.

     

  • Nowa świetlica wiejska w Miechęcinie – inwestycja na ostatniej prostej

    W Miechęcinie, malowniczo położonej wsi nad Parsętą, tuż obok przystani kajakowej, trwają intensywne prace nad budową nowej świetlicy wiejskiej. Inwestycja, która jest już na ostatniej prostej, budzi duże emocje wśród mieszkańców. Według planów, zakończenie budowy przewidywane jest na wrzesień, co oznacza, że mieszkańcy Miechęcina już wkrótce będą mogli korzystać z nowoczesnej przestrzeni do spotkań i organizacji różnorodnych wydarzeń.

    Nowa świetlica w Miechęcinie to już czwarty tego typu obiekt wybudowany w Gminie Dygowo według wspólnej koncepcji projektowej. Wcześniej, podobne obiekty powstały w Skoczowie, Włościborzu oraz Kłopotowie. Koncepcja bliźniaczych świetlic zakładała stworzenie spójnych, nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni, które będą służyć mieszkańcom różnych sołectw przez długie lata.

    Dla mieszkańców Miechęcina oddanie świetlicy do użytku będzie wyjątkowym wydarzeniem. Obiekt ten był wyczekiwany od wielu dekad i stanowi ważny krok w rozwoju wsi. Świetlica stanie się centrum lokalnego życia społecznego, gdzie będą organizowane spotkania, wydarzenia kulturalne, warsztaty i różnorodne imprezy integrujące lokalną społeczność.

    Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, w którym Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, dzieli się swoimi wrażeniami związanymi z powstawaniem świetlicy w Miechęcinie.

  • Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Dygowo

    Szef rządu podczas wizyty w województwie odwiedził Dygowo,  gdzie zwiedził budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Obiekt powstał ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina Dygowo otrzymała bezzwrotne środki w kwocie 8,5 mln złotych. Bez nich nie byłaby w stanie rozpocząć  budowy, której łączny koszt zamknął się w kwocie blisko 10,5 mln złotych.

    Premiera Mateusza Morawieckiego  , któremu towarzyszył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i wicewojewoda   Tomasz Wójcik, przywitał wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk , dyrektor  ośrodka kultury , Katarzyna Iwanejko oraz poseł Czesław Hoc.  Gość przywitał się ze wszystkimi pracownikami , następnie zwiedził obiekt zatrzymując się chwilę na tarasie widokowym.  Na płycie boiska sportowego odbył się briefing prasowy z udziałem premiera i wójta.

    Na koniec krótkiej ,niespełna czterdziestominutowej wizyty, premier otrzymał kwiaty od grupy mieszkańców Dygowa. Zrobił pamiątkowe selfie i udał się do Sianowa, gdzie zaplanowane było wieczorne spotkanie z mieszkańcami.

  • Przebudowy dróg gminnych w Gminie Dygowo – blisko 2000 metrów nowych nawierzchni

    Na terenie gminy Dygowo trwają intensywne prace nad modernizacją dróg gminnych. Aktualnie przebudowy prowadzone są w pięciu miejscowościach: Bardach, Dygowie, Czerninie, Miechęcinie, Kłopotowie oraz  Stramniczce. Łącznie, w ramach tych inwestycji, utwardzono już niemal 2000 metrów dróg, co znacząco poprawia komfort użytkowników tych tras.

    Drogi są utwardzane za pomocą płyt betonowych, które – jak podkreślił wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk – „Płyty betonowe zdały egzamin, zapewniają dobry komfort jazdy, a jednocześnie ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż w przypadku nawierzchni żużlowych lub z kruszywa. To rozwiązanie jest ekonomiczne i trwałe”.

    Aż 95% kosztów inwestycji pokrywane jest z dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. To ogromne wsparcie, które pozwala realizować tak potrzebne projekty bez nadmiernego obciążania finansów gminy. W planach są już kolejne projekty, które mają na celu modernizację następnych odcinków dróg, ale realizacje uzależnione są od dofinansowań.

  • Taryfy wodno-ściekowe- informacja Wójta Gminy Dygowo

    Obecnie samorządy w powiecie kołobrzeskim oraz gmina Sławoborze czekają na finalne rozstrzygnięcie, które pozwoli zakończyć cały proces ustalenia taryf. Wójt Grzegorz Starczyk przekazał informacje o aktualnej sytuacji związanej z taryfą dla gminy Dygowo.

  • Wójt odwiedził najstarszych mieszkańców gminy Dygowo

    W październiku i listopadzie  obchodzone są Dni Seniora w trzech wymiarach: 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora , a 20 października Europejski Dzień Seniora.

    Z tych okazji tradycyjnie wójt Gminy Dygowo ,Grzegorz Starczyk i kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dygowie ,Wioleta  Dzwolak odwiedzają w domach najstarszych mieszkańców gminy. Odwiedziny seniorów zawsze rozpoczyna wizyta u najstarszej osoby w gminie Dygowo.  W tym roku jako pierwszą wójt odwiedził Panią Antoninę Kropielnicką z Dygowa, która ma skończone 99 lat!

    Pani Antonina urodziła się 1923 roku na terenie II Rzeczypospolitej we wsi Myszkowice w powiecie tarnopolskim. W 1946 roku przybyła wraz z rodziną do Dygowa , jest jednym pierwszych osadników ziemi dygowskiej.

  • Wójta Gminy Dygowo Sprawy Zwykłe i Niezwykłe (22)

    Rok 2023 należy do rekordowych jeśli chodzi o nominalną wartość inwestycji realizowanych w gminie Dygowo. W 22 spotkaniu z Wójtem Gminy Dygowo omówione zostały ostatnie w tym roku realizacje , które są na etapie analiz ofert przetargowych. Przy okazji małych zadań wykonanych przy drodze wojewódzkiej nr 163 w Czerninie , Miechęcinie i Jazach ,poruszany był temat remontu generalnego tej kluczowej drogi w gminie. Końcówkę programu poświęcono budżetowi na 2024 rok.

  • Wójta Gminy Dygowo Sprawy Zwykłe i Niezwykłe II 1 (24)

    Wraz z rozpoczęciem drugiej kadencji wójta Gminy Dygowo, Grzegorza Starczyka, startujemy z cyklicznymi spotkaniami z włodarzem gminy w ramach programu "Wójta Gminy Dygowo: Sprawy Zwykłe i Niezwykłe". Nagrania te będą oznaczone rzymską cyfrą II, co podkreśla, że są one częścią drugiej serii programu.

    W pierwszym odcinku tej serii tradycyjnie poruszymy tematy inwestycyjne, omówimy problemy zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań w sołectwach, które miały miejsce przy okazji wyborów sołtysów. Zajmiemy się również sprawami dotyczącymi klubów piłkarskich działających na terenie gminy. Na koniec odcinka omówimy nową formułę tegorocznej Gonitwy Łososiowej.

    Serdecznie zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka nowej serii.