• Zebranie sprawozdawcze OSP w Czerninie

  W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie odbyło się pierwsze w 2019 roku zebranie sprawozdawcze za rok 2018 jednostek gminy Dygowo. Zebranie otworzył i prowadził dh prezes OSP Czernin  Janusz Szpytko. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności ,sprawozdania finansowego i sprawozdania komisji rewizyjnej zarządowi OSP Czernin udzielono większością głosów  absolutorium. Na zebraniu obecny był wraz z małżonką  druh senior Ryszard Żołnierowicz – długoletni prezes OSP w Czerninie, któremu wójt Grzegorz Starczyk wręczył pamiątkowe wydawnictwo „Ochotnicza Straż Pożarna w Gminie Dygowo 1945-2017”. Państwową Straż Pożarną w Kołobrzegu reprezentował kpt. Krzysztof Gruchała.

 • 19 interwencji jednostek OSP Gminy Dygowo

  Do godziny 19.00 gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej aż 19 razy interweniowały do zdarzeń będących skutkiem silnego i porywistego wiatru. Pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach , OSP Dygowo otrzymało już o północy, następne nad ranem. W ciągu dnia OSP Czernin zaliczyło 5 interwencji, OSP Wrzosowo 2 i OSP Dygowo łącznie 12 interwencji.  Bardzo duża zgłoszeń z terenu powiatu kołobrzeskiego na telefon alarmowy Państwowej Straży Pożarnej , spowodowała ,że strażacy z OSP w Dygowie zostali dysponowani również do akcji na ternie Kołobrzegu.

  osp-dygowo

  osp=dygowoFot. OSP Dygowo

 • Charytatywny Piknik w Czerninie: Pomoc dla Oliwii

  Ochotnicza Straż Pożarna w Czerninie wraz z sołectwami Bogucino, Czernin, Dębogard i Stramniczka zorganizowały akcję charytatywną, której celem była pomoc chorej na endometriozę Oliwii. Jedynym sposobem na uratowanie jej zdrowia jest kosztowna operacja.

  Przed południem w Czerninie rozpoczął się piknik, na który licznie przybyli mieszkańcy Czernina oraz okolicznych miejscowości. Lista atrakcji była imponująca. Na licznych stoiskach można było spróbować rozmaitych przysmaków, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Grochówkę oferowała kuchnia polowa. Działała loteria fantowa. Dzieci cieszyły się z zabaw na zjeżdżalniach, animacji, przejażdżek na konikach i quadzie. Wszyscy mogli posłuchać ballad na żywo.

  Kulminacyjnym punktem dnia była aukcja przedmiotów i voucherów przekazanych przez sponsorów, których lista była naprawdę długa. Największym hitem i jednocześnie rekordowym punktem pod względem zebranej kwoty był lot widokowy helikopterem.

  Aukcję prowadził tradycyjnie najlepszy aukcjoner w gminie Dygowo – wójt Grzegorz Starczyk. Towarzyszyli mu Oliwia, sołtyska Katarzyna Majcher oraz strażacy z OSP w Czerninie, z prezesem Januszem Szpytko na czele.

  Dzięki zaangażowaniu i hojności uczestników udało się zebrać znaczącą kwotę, która z pewnością przybliży Oliwię do niezbędnej operacji. Wspólna inicjatywa pokazała, że społeczność potrafi się zjednoczyć w trudnych chwilach i wspierać potrzebujących.

 • Czernin: tragedia w garażu

  W dniu dzisiejszym o godzinie 10.40 OSP Dygowo została zadysponowana do osoby poszkodowanej w miejscowości Czernin.  Na miejscu zdarzenia działały już zastępy OSP Czernin, JRG Kołobrzeg i Zespół Ratownictwa Medycznego.  W przydomowym garażu znajdował się 36 letni mężczyzna , który najprawdopodobniej zasłabł od spalin uruchomionego samochodu. Mimo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić  czynności życiowych poszkodowanego.

  Fot.OSP Dygowo

 • Dachowanie na śliskiej drodze

  Na drodze wojewódzkiej nr 163 w Czerninie dachował samochód osobowy marki Seat. Autem  od strony Dygowa jechały 2 kobiety. Kierująca pojazdem najprawdopodobniej wpadła w poślizg. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Działania gminnych jednostek OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, tj. odłączeniu akumulatora, zabezpieczeniu. W akcji brały udział: OSP Czernin, OSP Dygowo, ZRM, Policja i Straż Graniczna.

  Fot. OSP Dygowo

 • Defibrylator trafił do OSP w Czerninie

  Ochotnicza Straż Pożarna w Czerninie może pochwalić się nowym sprzętem medycznym - defibrylatorem. Urządzenie to zostało zakupione dzięki hojności darczyńców, którzy wspierali akcję. Dary te, zróżnicowane od symbolicznej złotówki po imponującą kwotę 4000 złotych, umożliwiły zakup niezwykle przydatnego sprzętu medycznego.

  Inicjatorem akcji był Bartosz Szpytko, który rozpoczął zbiórkę środków na platformie Zrzutka.pl. Można śmiało powiedzieć, że była to inicjatywa oddolna, oparta na szczytnym celu poprawy bezpieczeństwa i możliwości udzielania pomocy medycznej w lokalnej społeczności.

  Dzięki zebranym środkom udało się nabyć defibrylator AED Philips FRx w PELI, który oficjalnie został zaprezentowany 15 kwietnia 2024 roku przed remizą w Czerninie. Urządzenie to będzie teraz częścią wyposażenia jednostki i znajdzie się w torbie ratowniczej R1. Druhowie z Czernina serdecznie podziękowali Bartoszowi za jego zaangażowanie w tę szczytną sprawę, doceniając jego wysiłek w poprawę bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

  Bartkowi podziękował również wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk. Podkreślił on, że nowy defibrylator znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Czernina i okolicznych miejscowości, będąc kluczowym narzędziem w ratowaniu życia w nagłych przypadkach medycznych.

  Materiał wideo SHORTS

   

 • Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze w Dygowie ( fotorelacja)

  Na stadionie w Dygowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2019. W zawodach startowały reprezentacje wszystkich jednostek OSP gminy Dygowo. Sympatię wszystkich bezkonkurencyjnie zyskali najmłodsi zawodnicy. Adepci straży pożarnej w wieku przedszkolnym z Piotrowic i Stojkowa ,wraz ze swoimi opiekunami dzielnie stawali do konkurencji w sztafecie  i ćwiczeniach bojowych. W obszernej galerii zdjęć zwodów to właśnie ich poczynaniom poświęciłem dużo miejsca.

  Wyniki drużyn:

  Kobiety: I miejsce – OSP Dygowo, II miejsce - OSP Stojkowo, III miejsce – OSP Piotrowice

  Mężczyźni: I miejsce – OSP Czernin, II miejsce – OSP Wrzosowo, III miejsce – OSP Stojkowo, IV miejsce – OSP Dygowo II, V miejsce – OSP Piotrowice, VI miejsce – OSP Dygowo I

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Dygowie

  W sobotę 27 maja na stadionie w Dygowie odbyła się pierwsza w tym roku duża impreza plenerowa - Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.  W rywalizacji brały wszystkie jednostki gminy Dygowo – OSP Czernin, OSP Dygowo, OSP Piotrowice ,OSP Stojkowo i OSP Wrzosowo.  Największą atrakcją zwodów były zmagania najmłodszych druhów z Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Dygowa, Piotrowic i Stojkowa. Dzieci zdobyły serca widzów i starszych druhów, dzielnie radząc sobie w wymagających konkurencjach.

  W sobotnich zawodach OSP Stojkowo zaliczyło hat-trick! Zwycięstwo w kategorii maluszków , kobiet i mężczyzn! Wygrana premiowana jest udziałem w zawodach szczebla powiatowego, które odbędą się w czerwcu w Rymaniu.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z Państwowej Straży Pożarnej w  Kołobrzegu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kukini i Ustronia Morskiego.

  Posiłek w postaci treściwej grochówki przygotowali odrestaurowanej kuchni polowej strażacy z Wrzosowa, natomiast słodkie przekąski  i napoje serwowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa.  

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP – dh Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Czesław Hoc -Poseł RP, Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo,  st. kpt. Krzysztof Azierski - zastępca komendanta  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu ,  dh  Mirosław Zalewski  - wiceprezes  Wojewódzkiego ZOSP RP, Maciej Bejnarowicz -Radny Miasta Kołobrzeg.

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze we Wrzosowie

  Po dwóch kolejnych latach przerwy związanej z pandemią, zarząd jednostek OSP Gminy Dygowo zorganizował zawody sportowo-pożarnicze. W sobotę 11 czerwca na stadionie we Wrzosowie do rywalizacji stanęły jednostki młodzieżowe i seniorzy. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rywalizowały: „Maluchy” grupy mieszane ,dwie drużyny OSP Dygowo i drużyna OSP Stojkowo, a w pozostałych MDP OSP Wrzosowo grupa mieszana. Grupę kobiecą wystawiła OSP Dygowo. Najwięcej drużyn klasyfikowano w kategorii męskiej. Zwycięzcą w tej kategorii zastał zespół OSP Stojkowo I (110 sek.), drugie miejsce przypadło drużynie OSP Dygowo II (128 sek.), a trzecie miejsce zajęła ekipa OSP Piotrowice (142 sek.). Kolejne miejsca zajęli: OSP Stojkowo II (142 sek.), OSP Wrzosowo ( 149 sek.) ,OSP Dygowo I (152 sek.). Drużyna OSP Czernin została zdyskwalifikowana za niewykonanie zadania.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z PSP Kołobrzeg ,OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie.

  O podniebienia zawodników i gości zadali rodzice dzieci z MDP , którzy upiekli ciasta. Koło Gospodyń Wiejskich serwowało napoje , popcorn i frytki , a Panie z OSP Dygowo serwowały pyszną grochówkę.

  Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Kołobrzegu uwieczniła dronem zmagania zawodników podczas zawodów.

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP –Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo, Anna Bańkowska- Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu -st. bryg. Krzysztof Makowski oraz jego zastępca st. kpt. Krzysztof Azierski , Ewa Baran- dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosowie.

 • Groźny wypadek na drodze wojewódzkiej w Czerninie

  Na drodze wojewódzkiej nr 163 na wysokości Czernina doszło do groźnego wypadku. Samochód osobowy jadący od strony Dygowa wypadł z drogi i dachował w przydrożnym rowie. W pojeździe znajdowały się cztery dorosłe osoby. Do zdarzenia zadysponowano jednostki OSP z Czernina i Dygowa, które jako pierwsze udzielały pomocy poszkodowanym. Dalsze działania ratunkowe przejęły dwa zespoły ratownictwa medycznego. Odcinek drogi ,na którym doszło wypadku był wyłączony z ruchu, policja wyznaczyła objazdy przez miejscowość Czernin.

   

 • Interwencja strażaków z Czernina i Dygowa w Bogucinie

  Zastęp strażaków OSP Dygowo po zakończonej akcji w Piotrowicach został wezwany do miejscowości Bogucino do palących się zakrzaczonych nieużytków.  Pożar zlokalizowany był przy terenie zalesionym. Na miejscu działał również zastęp OSP Czernin. Cały teren został przelany wodą. Działania trwały około jednej godziny. 

  Zdjęcia: OSP Dygowo

 • Interwencje OSP w gminie Dygowo

  Nad Polska szalał cyklon Ulf.  W związku z gwałtowną aurą Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Dygowo interweniowała przede wszystkim  do wiatrołomów. Wiatr  powalił drzewa przy szkole w Dygowie, na drodze powiatowej Wrzosowo –Kłopotowo, Czernin- Stramniczka, w Skoczowie i przy drodze wojewódzkiej.

   

   

 • Jednostki OSP Gminy Dygowo otrzymały wyposażenie ochronne

  Wójt i Rada Gminy Dygowo ufundowali jednostkom gminnym Ochotniczej Staży Pożarnej środki ochrony osobistej – maseczki, przyłbice, kombinezony jednorazowe i okulary. Wójt Grzegorz Starczyk i przewodniczący rady Jerzy Leszczyński wręczyli w dniu dzisiejszym przedstawicielom OSP w Czerninie, Dygowie , Piotrowicach, Stojkowie i Wrzosowie wyposażenie ochronne. Wójt i przewodniczący ,złożyli również strażakom- ochotnikom życzenia w związku z obchodzonym 4 maja Dniem Strażaka.

 • Jednostki OSP otrzymały zestawy ratownictwa przedlekarskiego

  W Urzędzie Gminy w Dygowie odbyło się przekazanie zestawów ratownictwa przedlekarskiego przedstawicielom jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Czernina , Piotrowic, Stojkowa i Siemyśla. Torby R-1 przekazał Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Koszalinie Jan Górski.  Zestawy przekazywane są  w ramach porozumienia Prezesa KRUS i Prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP o wdrażaniu ratownictwa przedlekarskiego na terenach wiejskich w sprawie. Na spotkaniu obecny był Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk. Wydarzenie relacjonowała TVP3.

 • Kolejny pożar ścierniska

  Wczoraj o 21.00 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Czernina, Dygowa oraz JRG PSP z Kołobrzegu gasiły ściernisko na polu w Pustarch.

  pozar-scierniska-pustary

 • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

  Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

 • Nieszczelność przewodu kominowego prawdopodobną przyczyną pożaru w Gąskowie

  W dniu dzisiejszym o godzinie 2.44 wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej  z gminy Dygowo zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w Gąskowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że pali się strop drewniany. Podano 2 prądy wody ,ratownicy pracowali w aparatach ODO. Konieczna była rozbiórka ścian i sufitów z płyt gipsowych. Część poddasza strychu również przelano wodą. W momencie pożaru w budynku przebywało 5 osób dorosłych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przed przyjazdem straży pożarnej domownicy sami próbowali ugasić pożar, bezskutecznie. Pożar spowodował znaczne straty materialne. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Oprócz jednostek OSP z Czernina, Dygowa, Piotrowic , Stojkowa i Wrzosowa w akcji brały udział dwie jednostki PSP z Kołobrzegu.

   

 • Orkan powalił kilkanaście drzew na drodze przechodzącej przez Rezerwat Stramniczka

  Od soboty na Polską szalał orkan Nadia. W województwie zachodniopomorskim skutki orkanu były największe. Strażacy z gminnych jednostek OSP interweniowali 14 razy. Najwięcej pracy było przy usuwaniu z dróg połamanych drzew. Na drodze powiatowej do Stramniczki na odcinku przebiegającym przez rezerwat powalone były dziesiątki drzew. Do tego było bardzo niebezpiecznie. Zastęp OSP Czernin w czasie akcji musiał się wycofać, ponieważ  porywy wiatru łamały drzewa, które przewracały kolejne.

 • OSP Czernin i OSP Piotrowice otrzymały dotację na sprzęt i wyposażenie

  W Koszalinie przedstawiciele 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podpisali umowy dofinansowania w formie dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W ramach programu Mały Strażak: nowoczesny sprzęt do ratowania zdrowia i życia dofinansowanie dotację w wysokości do 90% kosztów zakupu sprzętu i wyposażenia otrzymały OSP Czernin ( 24 660 zł) i OSP Piotrowice (25 000 zł).

  Umowy przekazali wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, poseł Czesław Hoc, wicewojewoda Marek Subocz i prezes WFOŚiGW w Szczecinie Emilia Niemyt.

 • Podziękowanie za wielkie serce i obywatelską postawę

  Obywatelska postawa i wielkie zaangażowanie Ochotniczych Straży Pożarnych z Korzystna, Charzyna, Dygowa, Czernina, Piotrowic (pow. kołobrzeski) oraz Rokosowa (pow. świdwiński) docenione. W środę, 13 lipca 2022 r. Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska osobiście dziękowała członkom OSP za wielkie serce przy udzielaniu pomocy grupie 111 osób z niepełnosprawnościami, która została ewakuowana w pierwszych tygodniach wojny.

  Przypomnijmy. Pomorze Zachodnie 5 marca przyjęło grupę 111 niepełnosprawnych – dzieci i dorosłych, którzy zostali ewakuowani z ogarniętej wojną Ukrainy. Osoby w wieku od 7 do 42 lat znalazły schronienie w szpitalu „Słoneczko” Kołobrzegu oraz w ośrodku w Łukęcinie. Samorząd województwa przygotował bazę noclegową i fachową pomoc – pielęgniarską i psychologiczną. Uchodźcami zajęli się pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWZ, specjaliści Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, strażacy z pobliskich Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wolontariusze.

  – Wszyscy pamiętamy te dramatyczne chwile z początku marca. Jednocześnie chwile pełne wzruszeń i łez, emocji i ciężkiej pracy. To w głównej mierze dzięki bezinteresownej i pełnej zaangażowania pracy wolontariuszy udało nam się skutecznie pomóc bezbronnym osobom, które uciekały przed wojną. W ubiegłym tygodniu odwiedzałam naszych podopiecznych w Ośrodku Fundacji v. Bodelschwingh Bethel w Bielefeld. Mają się dobrze. Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w to ogromne i niespotykane na taką skalę przedsięwzięcie logistyczne – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

  W środę, 13 lipca 2022 r. Członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska spotkała się z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z Korzystna, Rokosowa, Charzyna, Dygowa, Czernina oraz Piotrowic, by osobiście podziękować strażakom za obywatelską postawę i chęć niesienia pomocy. – Serdecznie dziękuję państwu za to ponadprzeciętne zaangażowanie. Taka postawa wymaga wyróżnienia – mówiła na spotkaniach Anna Bańkowska.

  Do wyróżnionych jednostek trafił najpotrzebniejszy sprzęt potrzebny w codziennej pracy strażaków. Został zakupiony za pośrednictwem Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego.

  MiastoKolobrzeg.pl