• 75 lat OSP Stojkowo

  W 1946 roku zapisane zostały pierwsze karty historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie. Jednostkę założyli: Józef Adamczyk , Józef Liczner i Władysław Markiewicz, ziemię pod remizę przekazał Stanisław Jankowski, a wybudował ją Wincenty Nowakowski. Od tamtego czasu OSP w Stojkowie działa nieprzerwanie, choć w latach osiemdziesiątych była próba rozwiązania tej organizacji. Mieszkańcy , na czele z Władysławem Fijołem dali skuteczny opór tym działaniom.

  OSP wraz z mieszkańcami Stojkowa stanowią swego rodzaju monolit. Każda rodzina w miejscowości miała lub ma udział w funkcjonowaniu jednostki. Widać to przy okazji różnych wydarzeń w Stojkowie lub na terenie gminy. OSP , Koło Gospodyń Wiejskich i sołectwo łączą działania , co daje wymierne efekty, np. udział  najmłodszych pokoleń w tych grupach. Jak nigdzie w gminie widać dzieci i młodzież działaniach społecznych na rzecz Stojkowa. Zaszczepiony duch społecznikostwa w dzisiejszych czasach jest na wagę złota i z całą pewnością  będzie paliwem do dalszej działalności OSP Stojkowo.

  10 lipca połączone wspomnianych grup społecznych zorganizowały obchody 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie. Przy budynku remizy i świetlicy odbył się uroczysty apel z udziałem gości mieszkańców i druhów OSP. Wydarzenie prowadził zarząd jednostki, zebranych przywitał prezes OSP Stojkowo Marcin Górniak, który również w słowach , jak to określił , od serca, podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni 75 lat mieli i mają swój wkład w działalność jednostki OSP.

  Po tym kolejno zabrali głos goście:                               

  Anna Bańkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , która wręczyła na ręce prezesa OSP Stojkowo medalion Gryfa Zachodniopomorskiego.

  Tomasz Tamborski - Starosta Kołobrzeski wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Kołobrzegu Arturem Wasiewskim przekazali w imieniu Fundacji Bezpieczny Powiat czek na kwotę 2 500 złotych  na zakup specjalistycznej piły.

  Marek Huszla- zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kołobrzegu wraz st. kpt. Krzysztofem Azierskim, dowódcą JRG PSP w Kołobrzegu.

  Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo wraz z  Jerzym Leszczyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy Dygowo.

  Marcin Tekiel – prezes zarządu OSP Gminy Dygowo wraz Tadeuszem Wygasiem.

  Robert Fijałkowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno.

  Następnie zostały wręczone odznaczenia druhom OSP Stojkowo oraz podziękowania osobom i organizacjom wspierającym jednostkę. Uchwałą Zarządu OSP Stojkowo , Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP RP przyznało odznaki za wysługę lat. Na szczególną uwagę zasługuje fakt przyznania odznaki za 65 lat służby druhowi Piotrowi Kawce – najstarszemu członkowi jednostki, który tworzył historię OSP przez wiele pokoleń.

  Odznaki za 50 lat służby przyznano: Janowi Jaroszowi, Eugeniuszowi Klimkowi, Mieczysławowi Krukowi i Ryszardowi Głogowskiemu.

  Oficjalną część zakończyła prezentacja i degustacja jubileuszowego tortu.

 • Dachowanie na powiatówce w Stojkowie

  Na drodze powiatowej pomiędzy Dygowem a Stojkowem doszło do groźnego wyglądającego wypadku. Kierująca samochodem  osobowym straciła panowanie nad pojazdem na prostym odcinku drogi. Skutkiem tego było uderzenie w przydrożne ogrodzenie posesji następnie dachowanie na jezdni.

  Kobieta kierująca pojazdem została zabrana do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego.

  Na miejscu zdarzenie działania prowadziły zastępy OSP z Dygowa i Stojkowa oraz JRG PSP z Kołobrzegu. Teren zabezpieczała policja.

 • Dotacja dla OSP Stojkowo

  Ochotnicza Straż Pożarna w Stojkowie otrzymała dotację w programie „SPOŁECZNIK” na realizację specjalistycznych szkoleń z KPP - Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków ratowników biorących czynny udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Potrzeba ta  wynika z braku przeszkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Dygowo. KPP to najbardziej zaawansowany kurs z zakresu pierwszej pomocy, jaki może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Kurs przeznaczony dla jednostek związanych z ratownictwem, takich jak jednostki Ochrony Przeciwpożarowej. Kwota dotacji to 2900 złotych i powinna wystarczyć na przeszkolenie czterech osób.

 • Dzień Kobiet w Stojkowie

  Panie ze Stojkowa świętowały w miejscowej świetlicy Dzień Kobiet. Honory gospodarza pełnił radny -sołtys Zbigniew Zawadzki. Zaproszony na przyjęcie wójt Grzegorz Starczyk złożył Paniom serdeczne życzenia  do których dołączył upominek. Panowie z OSP Stojkowo wręczyli Paniom okazjonalny kwiatek i osobiście złożyli życzenia.

 • Finisz budowy remizy i świetlicy w Stojkowie

  Dobiegły końca prace budowlane budynku świetlico-remizy w Stojkowie. Nowo wybudowany obiekt czeka na odbiory techniczne. Niebawem otwarcie obiektu , którego inwestorem jest Gmina Dygowo.

 • Fundament pod przyszłą świetlicę w Sojkowie gotowy

  Budowa świetlico-remizy w Stojkowie przebiega zgodnie z planem. Wykonawca realizujący zadanie wykonał fundamenty pod przyszły obiekt. W dniu dzisiejszym ekipa budowlana kończyła zdejmować deskowanie szalunków. Umowny termin ukończenia inwestycji  wyznaczony jest na wrzesień 2019 roku. Według zapewnień wykonawcy- konsorcjum firm z

 • Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze w Dygowie ( fotorelacja)

  Na stadionie w Dygowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2019. W zawodach startowały reprezentacje wszystkich jednostek OSP gminy Dygowo. Sympatię wszystkich bezkonkurencyjnie zyskali najmłodsi zawodnicy. Adepci straży pożarnej w wieku przedszkolnym z Piotrowic i Stojkowa ,wraz ze swoimi opiekunami dzielnie stawali do konkurencji w sztafecie  i ćwiczeniach bojowych. W obszernej galerii zdjęć zwodów to właśnie ich poczynaniom poświęciłem dużo miejsca.

  Wyniki drużyn:

  Kobiety: I miejsce – OSP Dygowo, II miejsce - OSP Stojkowo, III miejsce – OSP Piotrowice

  Mężczyźni: I miejsce – OSP Czernin, II miejsce – OSP Wrzosowo, III miejsce – OSP Stojkowo, IV miejsce – OSP Dygowo II, V miejsce – OSP Piotrowice, VI miejsce – OSP Dygowo I

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Dygowie

  W sobotę 27 maja na stadionie w Dygowie odbyła się pierwsza w tym roku duża impreza plenerowa - Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.  W rywalizacji brały wszystkie jednostki gminy Dygowo – OSP Czernin, OSP Dygowo, OSP Piotrowice ,OSP Stojkowo i OSP Wrzosowo.  Największą atrakcją zwodów były zmagania najmłodszych druhów z Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Dygowa, Piotrowic i Stojkowa. Dzieci zdobyły serca widzów i starszych druhów, dzielnie radząc sobie w wymagających konkurencjach.

  W sobotnich zawodach OSP Stojkowo zaliczyło hat-trick! Zwycięstwo w kategorii maluszków , kobiet i mężczyzn! Wygrana premiowana jest udziałem w zawodach szczebla powiatowego, które odbędą się w czerwcu w Rymaniu.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z Państwowej Straży Pożarnej w  Kołobrzegu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kukini i Ustronia Morskiego.

  Posiłek w postaci treściwej grochówki przygotowali odrestaurowanej kuchni polowej strażacy z Wrzosowa, natomiast słodkie przekąski  i napoje serwowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa.  

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP – dh Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Czesław Hoc -Poseł RP, Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo,  st. kpt. Krzysztof Azierski - zastępca komendanta  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu ,  dh  Mirosław Zalewski  - wiceprezes  Wojewódzkiego ZOSP RP, Maciej Bejnarowicz -Radny Miasta Kołobrzeg.

 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze we Wrzosowie

  Po dwóch kolejnych latach przerwy związanej z pandemią, zarząd jednostek OSP Gminy Dygowo zorganizował zawody sportowo-pożarnicze. W sobotę 11 czerwca na stadionie we Wrzosowie do rywalizacji stanęły jednostki młodzieżowe i seniorzy. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rywalizowały: „Maluchy” grupy mieszane ,dwie drużyny OSP Dygowo i drużyna OSP Stojkowo, a w pozostałych MDP OSP Wrzosowo grupa mieszana. Grupę kobiecą wystawiła OSP Dygowo. Najwięcej drużyn klasyfikowano w kategorii męskiej. Zwycięzcą w tej kategorii zastał zespół OSP Stojkowo I (110 sek.), drugie miejsce przypadło drużynie OSP Dygowo II (128 sek.), a trzecie miejsce zajęła ekipa OSP Piotrowice (142 sek.). Kolejne miejsca zajęli: OSP Stojkowo II (142 sek.), OSP Wrzosowo ( 149 sek.) ,OSP Dygowo I (152 sek.). Drużyna OSP Czernin została zdyskwalifikowana za niewykonanie zadania.

  Skład sędziowski zawodów stanowił zespół sędziów z PSP Kołobrzeg ,OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie.

  O podniebienia zawodników i gości zadali rodzice dzieci z MDP , którzy upiekli ciasta. Koło Gospodyń Wiejskich serwowało napoje , popcorn i frytki , a Panie z OSP Dygowo serwowały pyszną grochówkę.

  Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Kołobrzegu uwieczniła dronem zmagania zawodników podczas zawodów.

  Nagrody ufundowała Gmina Dygowo , motopompy użyczyły jednostki OSP Kukinia i OSP Ustronie Morskie, a zawody prowadził prezes zarządu gminnych jednostek OSP –Marcin Tekiel.

  Gośćmi wydarzenia byli: Grzegorz Starczyk - Wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński- przewodniczący Rady Gminy Dygowo, Anna Bańkowska- Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu -st. bryg. Krzysztof Makowski oraz jego zastępca st. kpt. Krzysztof Azierski , Ewa Baran- dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosowie.

 • Huragan „Ciara” szalał, strażacy interweniowli

  Skutki silnego wiatru odczuli strażacy z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zastępy z Dygowa, Wrzosowa  i Stojkowa interweniowały wielokrotnie do powalonych drzew. W Stramniczce usuwali powalone drzewo na linię kolejową i drogę powiatową następnie na  drodze wojewódzkiej nr 163.  Strażacy uprzątali również po rozrzucane na drodze powiatowej do Włościborza gałęzie z przycinki na drodze. Zarządca  drogi wykonał przycinkę ale nie zdarzył zabrać gałęzi i wiatr zrobił swoje.

  Fot. OSP Dygowo

 • Jednostka OSP w Stojkowie otrzyma nowe wyposażenie

  19 czerwca 2023 r. Ochotnicza Straż w Stojkowie podpisała umowę na dofinansowanie zakupu wyposażenia jednostki w ramach  programu „Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – Mały Strażak 2023”.

   Dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ,OSP Stojkowo otrzyma w formie dotacji  kwotę 25.000,00 zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup m.in. aparatu powietrznego nadciśnieniowego wraz z wyposażeniem, latarek kątowych, pompy do wody zanieczyszczonej, wentylatora oddymiającego o wydajności 20.000m3/h.

   

 • Jednostki OSP Gminy Dygowo otrzymały wyposażenie ochronne

  Wójt i Rada Gminy Dygowo ufundowali jednostkom gminnym Ochotniczej Staży Pożarnej środki ochrony osobistej – maseczki, przyłbice, kombinezony jednorazowe i okulary. Wójt Grzegorz Starczyk i przewodniczący rady Jerzy Leszczyński wręczyli w dniu dzisiejszym przedstawicielom OSP w Czerninie, Dygowie , Piotrowicach, Stojkowie i Wrzosowie wyposażenie ochronne. Wójt i przewodniczący ,złożyli również strażakom- ochotnikom życzenia w związku z obchodzonym 4 maja Dniem Strażaka.

 • Jednostki OSP otrzymały zestawy ratownictwa przedlekarskiego

  W Urzędzie Gminy w Dygowie odbyło się przekazanie zestawów ratownictwa przedlekarskiego przedstawicielom jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Czernina , Piotrowic, Stojkowa i Siemyśla. Torby R-1 przekazał Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Koszalinie Jan Górski.  Zestawy przekazywane są  w ramach porozumienia Prezesa KRUS i Prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP o wdrażaniu ratownictwa przedlekarskiego na terenach wiejskich w sprawie. Na spotkaniu obecny był Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk. Wydarzenie relacjonowała TVP3.

 • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

  Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

 • Mecz przyjaźni i biesiada w Stojkowie

  W dniu 22 lipca 2023 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Stojkowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowała V Mecz Przyjaźni o Puchar Zarządu OSP Stojkowo. W rozgrywkach udział wzięła bardzo liczna reprezentacja drużyn z Wrzosowa. Mecz zakończony remisem odbył się w atmosferze dobrej zabawy, przy sportowym duchu i rywalizacji. Po ostatnim gwizdku rozegrano konkurs rzutów karnych, po czym wręczono pamiątkowe puchary i medale. Równolegle do prowadzonego meczu, przy remizie trwał piknik oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku. O godz. 17.00 utworzono specjalną strefę kibica, gdzie wspólnie obejrzano mecz półfinałowy w siatkówkę mężczyzn.

 • Nadanie sztandaru jednostce OSP Stojkowo

  Od 2019 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojkowie następują wręcz milowe zmiany. Nowa remiza (zobacz) , lekki samochód pożarniczy oraz wyposażenie ratunkowe wyniosły jednostkę na poziom, o którym poprzednie pokolenia  mogły tylko marzyć. Jednakże brakowało jednego- symbolu cementującego poczucie wspólnoty, braterstwa , honoru i patriotyzmu. Tym symbolem , na miarę 77 lat tradycji (zobacz) jednostki ochotniczej ze Stojkowa, jest sztandar. Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru skupiający społeczność gminy Dygowo i honorowych fundatorów spełnił marzenia strażaków ochotników.

  9 września 2023 roku  na placu przy remizie OSP w Stojkowie miało miejsce wręczenie sztandaru zgodnie z ceremoniałem. Akt Nadania odczytała przewodnicząca komitetu Małgorzata Głogowska , po czym  fundatorzy wbijali gwoździe pamiątkowe do drzewca sztandaru i składali podpisy na akcie ufundowania sztandaru i księdze pamiątkowej jednostki. Następnie w zastępstwie  kapelana Związku OSP RP Powiatu Kołobrzeg sztandar poświęcił o. Jarosław Wachowski OMI. Poświęcony sztandar przewodnicząca komitetu przekazała prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, dh Markowi Kowalskiemu, który ceremonialnie wręczył sztandar prezesowi OSP Stojkowo ,dh Marcinowi Górniakowi. Prezes zaprezentował sztandar przed pocztem , następnie wręczył go wypowiadając słowa: strzeżcie honoru tego sztandaru jak źrenicy oka. Sztandarowy przejął chorągiew  i odpowiedział: przyrzekamy, że honoru tego sztandaru nie splamimy.

  Po ceremonii głos zabrali zaproszeni goście (w kolejności):

  Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego

  Artur Wasiewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg

  Robert Jaruzel – Radny Powiatu Kołobrzeg

  Dh Marek Kowalski - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP

  St. bryg. Krzysztof Makowski - Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu

  Tomasz Tamborski- Starosta Powiatu Kołobrzeg

  Grzegorz Starczyk – Wójt Gminy Dygowo

  Jerzy Leszczyński – Przewodniczący Rady Gminy Dygowo

  Dh Marcin Tekiel – Prezes OSP Dygowo i Zarządu Gminnego OSP

  Następnie zarząd OSP w Stojkowie wręczył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się ufundowania sztandaru, zasłużonym członkom jednostki oraz najmłodszym adeptom pożarnictwa. Po oficjalnej części uroczystości był czas na tort i okolicznościową fotografię.

   

 • Nieszczelność przewodu kominowego prawdopodobną przyczyną pożaru w Gąskowie

  W dniu dzisiejszym o godzinie 2.44 wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej  z gminy Dygowo zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w Gąskowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że pali się strop drewniany. Podano 2 prądy wody ,ratownicy pracowali w aparatach ODO. Konieczna była rozbiórka ścian i sufitów z płyt gipsowych. Część poddasza strychu również przelano wodą. W momencie pożaru w budynku przebywało 5 osób dorosłych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przed przyjazdem straży pożarnej domownicy sami próbowali ugasić pożar, bezskutecznie. Pożar spowodował znaczne straty materialne. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Oprócz jednostek OSP z Czernina, Dygowa, Piotrowic , Stojkowa i Wrzosowa w akcji brały udział dwie jednostki PSP z Kołobrzegu.

   

 • Nowa remiza i świetlica w Stojkowie. Marzenia się spełniły

  Mieszkańcy Stojkowa wiele lat czekali na nowa świetlicę i remizę. Obiekty , które im wcześniej służyły nie spełniały już dawno jakichkolwiek standardów dwudziestego pierwszego wieku. Dzień 28 września 2019 roku z całą pewnością przejdzie do historii miejscowości. W tym dniu nastąpiło uroczyste przekazanie nowo wybudowanej świetlico-remizy mieszkańcom Stojkowa. Budynek zaprojektowany przez panią Anetę Mandes-Woźniak jest elegancki i pasujący skalą do miejscowości. Idealnie udało się powiązać jego walory funkcjonalne i estetyczne. Bryła budynku wyraźnie pokazuje ,że jest tam straż pożarna i świetlica.

  Budowa obiektu za trochę ponad milion złotych trwała niespełna rok. Większość kosztów poniosła Gmina Dygowo. Dofinansowania w wysokości 300 tysięcy złotych udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020, którego dysponentem była Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka. Inwestycję realizowało konsorcjum firm z Białogardu.

  Otwarcie obiektu miało uroczysty charakter. Głos zabrali: wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, marszałek Janusz Gromek, poseł Marek Hok, radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski, prezes gminnych struktur OSP Marcin Tekiel, nadleśniczy Krzysztof Olejnik z Nadleśnictwa Gościno oraz prezes OSP Stojkowo i jednocześnie sołtys Marcin Górniak.

  Remizę i świetlicę oraz figurę św. Floriana poświęcił kapelan powiatowy jednostek OSP ks. Piotr Niedźwiadek. Wstęgę przecinali: najstarszy członek jednostki OSP Stojkowo – Jan Jarosz i najmłodszy – Wojciech Głogowski.

  Zapraszam do obejrzenia materiału wideo z przebiegu uroczystości oraz wypowiedzi jego uczestników.

  Tak było wcześniej

 • OSP i Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa zaprasza!

  Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich ze Stojkowa organizują w najbliższą sobotę piknik rodzinny z szeregiem atrakcji. Dochód z wydarzenia zasili  fundusz  przeznaczony na zakup sztandaru dla miejscowej jednostki OSP.

   

 • OSP Stojkowo przygotuje Szlachetną Paczkę

  Ochotnicza Straż pożarna w Stojkowie włączyła się w akcję „Szlachetna Paczka".

  LINK: https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/82879/2285?context=family