Harcerze w Gminie Dygowo

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań – czytamy  stronie internetowej Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerstwo to wielki ruch ludzi, których łączy wspólna idea zawarta w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Jest to także system wychowawczy, którego elementami są zajęcia w harcówkach, na świeżym powietrzu, praca nad sobą i współzawodnictwo. Te wszystkie elementy, umiejętnie stosowane przez drużynowego mają doprowadzić do wychowania młodego człowieka w duchu samodzielności i zaradności.  To wszystko w skrócie ukazuje same pozytywne strony tej organizacji. W gminie Dygowo  ruch harcerski funkcjonuje od kilku lat ,jednakże jego działanie skupione jest praktycznie tylko w samym Dygowie. Druhny Milena Derlikiewicz i Olga Jeżak w rozmowie , którą przeprowadziliśmy w nowym lokum-harcówce- opowiedziały  o pracy w harcerstwie. Przedstawiły historię  i  plany na najbliższą przyszłość. Jednym z założeń jest zachęcić włączenia jak najwięcej osób dorosłych w pracę na rzecz harcerstwa. Dorosłych – w domyśle nauczycieli-  bo to oni mają najlepsze przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą . Ich doświadczenie i przygotowanie pedagogiczne są tu bezcenne. Mamy piękne przykłady angażowania się  dorosłych ruch Ochotniczych Straży Pożarnych  ,który garnie do siebie dzieci młodzież. Może Harcerstwo mogłoby na podobną skalę też  uczestniczyć  w życiu całej gminy. Szkoły ,świetlice stanowią doskonałe zaplecze ,potrzeba tylko chętnych dorosłych do zaangażowania się w ten szlachetny ruch.  Zapraszam na rozmowę druhną Mileną i Olgą.