Dożynki 2022 w Gminie Dygowo

Dożynki 2022 w Gminie Dygowo

W sobotę 3 września odbyły się dożynki gminne w Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna, którą odprawili  proboszcz  parafii Dygowo ks. Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Mierzyn i administrator parafii Wrzosowo Grzegorz Jagodziński. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, przygotowanymi przez sołectwa: Dygowo, Dębogard, Piotrowice, Stojkowo, Świelubie i Wrzosowo  udał się na stadion sportowy.  

Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli Starostowie dożynek Pani Hanna Lesiak i Pan Piotr Galek przekazując chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce  Wójta  Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Leszczyńskiego, którzy zgodnie z tradycją wraz z rolnikami podzielili się z tym chlebem z mieszkańcami i zebranymi gośćmi. Życzenia rolnikom złożył również Poseł RP Czesław Hoc. Po części oficjalnej wystąpiły zespoły  śpiewacze  „Dygowianie” i „Dąbrówki”. Był również  pokaz tańca w wykonaniu młodych tancerzy Klubu Tańca Sportowego AMBER z Kołobrzegu. Pierwsza sobota września to również Narodowe Czytanie. W naszym Narodowym Czytaniu wystąpiły: Julia Haber z Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie i Julia Laskowska z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dygowie.

Kolejną częścią imprezy był tradycyjne turniej rekreacyjny Sołectw w którym brały udział sołectwa: Dygowo, Dębogard, Gąskowo, Miechęcino, Wrzosowo, Świelubie, Stramniczka, Skoczów i Piotrowice. Pierwsze miejsce wywalczyło sołectwo Stramniczka, drugie Piotrowice, a trzecie Miechęcino. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Dygowo. Chętni brali również udział w konkurencji  cięcia drewna piłą ręczną na czas,  uczestnicy otrzymali upominki od  Nadleśnictwa Gościno.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy konkurs kulinarny. W pojedynku brały udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dygowo: „Ale Babki”  z Wrzosowa, „Piotrowiczanki” z Piotrowic i KGW Stojkowo. Panie lepiły pierogi na oczach publiczności. Komisja konkursowa wybrana spośród uczestników dożynek przyznała  pierwsze miejsce Ale Babkom, drugie Piotrowiczankom, a trzecie gospodyniom ze Stojkowa. 

Wzorem lat ubiegłych rozstrzygnięto cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Dygowo, wygrało sołectwo Dygowo, drugie miejsce zajął wieniec Piotrowic, trzecie Dębogardu. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Dygowo i Bank Spółdzielczy w Białogardzie.

Po oficjalnym wręczeniu nagród wszystkich konkursów przyszedł czas na wspólną zabawę w którą wprowadził nas duet skrzypcowy Ewa i Irmina. W trakcie trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanego parku zabaw oraz przejażdżek konikami. Swoje stoisko promocyjno-edukacyjne wystawiło Nadleśnictwo Gościno. Stoiska  gastronomiczne przygotowały koła gospodyń wiejskich oraz niezawodne Koło Łowieckie ŚWIT z wyrobami z dziczyzny i smalcem.

Starostowie Dożynek:

Pani Hanna  Lesiak mieszka we wsi Jażdże, gdzie  wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które mąż Pani Hani otrzymał od swoich rodziców. Prowadzone gospodarstwo wielkości ok.    90 hektarów ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną. Obecnie najwięcej czasu zajmuje jej opieka nad małą córeczką Lilianną.

Pan Piotr Galek z Dygowa posiada 10 hektarowe gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą.  Od niedawna szczęśliwy mąż i ojciec małej Julii. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od najmłodszych  lat pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rodzicom.

Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania dla sponsorów dożynek:

- Bank Spółdzielczy w Białogardzie,

- Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno,

- Pani Wioletta Dymecka – Radna Rady Powiatu w Kołobrzegu,

-  Koło Łowieckie ŚWIT.

 Wszystkim mieszkańcom Gminy Dygowo i gościom dziękujemy za tak liczny udział w tegorocznych dożynkach i zapraszamy za rok!


Drukuj