Powstaną drogi rowerowe w gminie Dygowo

Powstaną pierwsze w gminie drogi dla rowerów z prawdziwego zdarzenia. Na mocy porozumienia międzygminnego, którego sygnatariuszem była również Gmina Dygowo powstał Związek ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach tego Związku gminy członkowskie będą mogły pozyskiwać środki na realizację inwestycji na swoim terenie, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju obszaru objętego Strategią ZIT. W ramach Związku Gmina będzie miała szansę na pozyskanie środków unijnych na realizację inwestycji w trybie konkursowym ( czyli w trybie normalnego naboru wniosków o dofinansowanie ) oraz w trybie pozakonkursowym. Jeśli chodzi o ten tryb inwestycje realizowane w ten sposób muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w zapisach strategii ZIT. Gmina Dygowo zgłosiła do realizacji w trybie pozakonkursowym inwestycje dotyczącą budowy drogi rowerowej. Założeniem budowy drogi rowerowej jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, dzięki zmniejszeniu liczby osób korzystających z samochodów na rzecz rowerów. Ścieżki rowerowe, które powstaną dzięki dofinansowaniu będą miały długość około 14 km. Będą one biegły od granicy z gminą Karlino w miejscowości Mierzyn z odnogą do miejscowości Skoczów, przez Wrzosowo do Kłopotowa i tam do granicy z gminą Karlino (Lubiechowo) oraz z odnogą do Włościborza. Będzie to pierwszy etap budowy ścieżek rowerowych na terenie gminy Dygowo. Zakontraktowane w strategii ZIT środki przewidziane na ten cel to 2.113.020 zł.