"Babcia" wraca do służby w OSP Wrzosowo ?

Niedawno towarzyszyłem strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wrzosowa w „operacji” transportu ich historycznego pojazdu bojowego do macierzystej jednostki. Star 25 -kultowy pojazd polskich jednostek straży pożarnej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych- popularnie  zwany „Babcią” ,po kilku latach tułaczki wrócił do Wrzosowa. Czynną służbę zakończył w momencie otrzymania w spadku z OSP Dygowo Stara 200. Ponad pięć lat dzięki uprzejmości nieżyjącego już śp. Jerzego Karpińskiego , a następnie jego córki Kamili, pojazd był zabezpieczony w garażach we Wrzosowie ,a później w Dygowie. Dziś leciwy , bo już 42 letni weteran , jednak w bardzo dobrym stanie jako na ten wiek, wraca do służby , ale nie tej bojowej. Mam nadzieję, jak i wielu miłośników straży pożarnej, że jego służba będzie miała teraz wymiar edukacyjny i historyczny. Gmina ,która ma tak rozbudowane , prężnie działające struktury OSP i na dodatek z garnącą się w jej szeregi młodzieżą , przysposobi ten zabytkowy już egzemplarz wozu strażackiego do służby reprezentacyjnej. Może zbiorą się także miłośnicy i pasjonaci historii i zorganizują grupę rekonstrukcyjną. To byłoby naprawdę wyjątkowe wydarzenie… . Na koniec trochę technicznych informacji. Pojazd wyprodukowany został w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach w 1974 roku. Napędzany jest silnikiem benzynowym o pojemności 4678 cm3 a jego moc to 80 kW (108,8 KM). Masa własna pojazdu to 3490 kg , a dopuszczalna masa całkowita 7490 kg. Przebieg to ponad 87 tysięcy kilometrów.

Autor zdjęć Marek Kawęcki.
Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie fotografii  bez zgody autora stanowiło będzie naruszenie praw autorskich.