Szkoła Przysposobienia Rolniczego w Czerninie (kronika 1960-1963) cz.1

Redakcja portalu otrzymała bardzo ciekawy dokument sprzed blisko sześćdziesięciu lat – kronikę Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Czerninie. Pożółkłe karty zapisane ręcznie przedstawiają jej historię w latach 1960-1963. Postanowiłem podzielić się z Państwem wiedzą zaczerpniętą z kroniki oraz fotokopiami kart. W październiku 1961 roku, na terenie
gromady Dygowo zorganizowano I kurs Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Czerninie, który był inicjatywą ówczesnych władz państwowych, które stawiały sobie za cel podniesienie poziomu oświaty rolniczej. Na pierwszy kurs zapisało się 26 osób i przez pół roku zdobywało wiedzę , której hasłem przewodnim jak zapisano w kronice było: Zdobywając kwalifikacje w zawodzie rolnika, podniesiesz poziom gospodarki ogólno- narodowej. Zajęcia prowadziło trzech nauczycieli: instruktor Zygmunt Jesionka – przedmioty zawodowe, Krystyna Fliege – nauczycielka matematyki i Kazimierz Zawiert – nauczyciel języka polskiego i historii. W ramach zajęć praktycznych uczniowie wysiewali na poletkach o wymiarach 10 na 10 metrów wykę jarą. Rok szkolny zakończył się dwudniowym egzaminem teoretycznym ,który przeprowadzono 13 i 14 kwietnia 1961 roku. Promocję do II klasy otrzymało 14 słuchaczy. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach świetlicowych, gdzie działał zespół śpiewaczy i teatralny.
Zachęcam wszystkich , którzy mają jakąkolwiek wiedzę o tej szkole i chcieliby się z nią podzielić , być może udostępnić jakieś fotografie , o kontakt z redakcją ( tel. 606 764 123). Poniżej pierwsze fotokopie kroniki.