W siedzibie Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Pan Antoni Bernatowicz, wieloletni działacz społeczny i samorządowy, przekazał organizacji niezwykle obszerny zbiór pamiątek ze swojego bogatego życia zawodowego i publicznego. To dar nie tylko materialny, ale przede wszystkim historyczny i symboliczny — świadectwo ponad sześciu dekad zaangażowania na rzecz społeczności gminy Dygowo, jak również całego regionu.

Przekazany zbiór to dar serca i historii — liczne odznaczenia, medale, dyplomy, odznaki i wyróżnienia dokumentujące długoletnią działalność pana Antoniego w różnych obszarach: życia społecznego, kultury fizycznej, duchowej oraz pracy samorządowej. Jak sam zaznaczył:

To jest takie trochę odzwierciedlenie mojego życia, działalności społecznej i zawodowej. Szczególnie w dziedzinie kultury fizycznej i kultury duchowej, bo za to otrzymywałem wiele wyróżnień, nagród, odznaczeń. I to tak, w sumie ja bym mógł podzielić swoje życie na dwie części: na pierwszą część, którą pracowałem w poprzednim ustroju, i ostatnią — od właściwie 1988 roku — kiedy działam na rzecz nowej, niepodległej Polski.

 Z tym że ta działalność w Polsce niepodległej wiąże się przede wszystkim z gminą Dygowo. (…) Wspierałem sport, kulturę, pracując zawodowo, i za tę działalność wspierającą dostałem wiele takich honorowych wyróżnień, jako formę podziękowania za tę moją pracę.”

Zbiór zawiera m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznaki Polskiego Związku Kolarskiego i Szachowego, wyróżnienia od Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Nagrodę Ministra Kultury za upowszechnianie teatru na wsi. Szczególne miejsce zajmują srebrna i złota Odznaka Gryfa Zachodniopomorskiego, które pan Antoni uważa za najcenniejsze — właśnie ze względu na ich związek z działalnością społeczną na terenie gminy Dygowo. Łącznie kolekcja liczy ponad 70 pozycji.

Człowiek wielu ról i społecznikowskiej pasji, bo tak można  powiedzieć o panu Antonim. Swoją aktywność społeczną pan Antoni rozpoczął już w młodości — w Związku Harcerstwa Polskiego i w Związku Młodzieży Wiejskiej. Jako instruktor harcerski w Kołobrzegu, a później działacz społeczny i sportowy pracował w Kołobrzegu, Koszalinie i Słupsku, pełnił role administracyjne , był nawet  prezydentem miasta Słupska.

Za mojej kadencji powstała Hala Gryfia, basen, stadion na 20 tysięcy miejsc. Odbywały się ogólnopolskie i międzynarodowe imprezy sportowe: mecze bokserskie, szachowe.”

Działalność pana Bernatowicza obejmuje dwa ważne etapy: okres sprzed 1989 roku oraz czas po przemianach ustrojowych, kiedy to skoncentrował się głównie na pracy na terenie gminy Dygowo.

Pan Antoni Bernatowicz — człowiek wielu ról i społecznik z powołania — przez ponad 33 lata związany był z gminą Dygowo. Już w latach 60. pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Czerninie, a w latach 1994–2006 był przewodniczącym Rady Gminy Dygowo przez trzy kolejne kadencje. Jego dorobek obejmuje również 14-letnią kadencję jako dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu, a także założenie Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym i Potrzebującym Opieki „Senior”, które w 2023 roku obchodziło 25-lecie swojej działalności. Z inicjatywy tego stowarzyszenia w 2008 roku powstał Dom Pomocy Społecznej w Piotrowicach, który do dziś pełni ważną rolę w systemie opieki społecznej regionu.

Dlaczego przekazał pamiątki?

Jak sam tłumaczy:

„Przepracowałem tutaj najwięcej lat, a ponieważ nie mam rodziny, nikogo, kto by się tym zainteresował, to pomyślałem, że najlepiej będzie, jeśli te pamiątki trafią do Stowarzyszenia, które zajmuje się historią tej gminy.”

To dar płynący z potrzeby serca, ale również z głębokiego przekonania, że pamięć o lokalnych działaczach powinna być pielęgnowana przez instytucje rozumiejące wagę historii.

Dzięki tej cennej inicjatywie pana Antoniego Bernatowicza kolejne pokolenia mieszkańców gminy Dygowo będą mogły poznawać historię regionu przez pryzmat człowieka, który przez dziesięciolecia z oddaniem służył społeczności — jako nauczyciel, działacz administracji, samorządowiec i społecznik.

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo

wpisane 15.11.2021 r. do ewidencj stowarzyszeń zwykłych w Starostwie Powiatowym w Kołobrzegu pod pozycją 41/2021

Zarząd

Marek Kawęcki- prezes

Zbigniew Drewniak - wiceprezes

Kontakt

606 764 123, 604 911 535

gminadygowo@gmail.com