W sobotę, 10 maja, na parkingu za mostem przy drodze Ząbrowo–Pustary, po sześciu latach przerwy odbyła się 15. edycja Wielkiego Sprzątania Parsęty. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz działań ekologicznych regionu, po raz kolejny zgromadziło licznych uczestników i partnerów zaangażowanych w ochronę tej wyjątkowej rzeki.
Organizatorami byli tradycyjnie: Firma Troton, Klub Gaja oraz Porozumienie dla Parsęty. W gronie partnerów znalazły się gminy Dygowo i Gościno.
Program imprezy obfitował w liczne atrakcje. Na uczestników czekały konkursy o tematyce ekologicznej oraz występy artystyczne – m.in. koncert Strażackiej Orkiestry Dętej „Morka” i Zespołu Śpiewaczego „Podlotki”. Pokaz historyczny pt. „Skarby Parsęty – ryba i rybacy wczesnego średniowiecza” przygotowało Studio Historyczne Huzar.
Nie zabrakło też piknikowej atmosfery – do dyspozycji uczestników były grill, animacje dla dzieci i strefa rodzinnego wypoczynku. Z gminy Dygowo w sprzątanie rzeki włączyli się m.in. uczniowie szkół podstawowych z Czernina i Dygowa wraz z nauczycielami-opiekunami, mieszkańcy sołectwa Pustary oraz wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.
Tradycyjnie podczas wydarzenia wręczono statuetki „Przyjaciela Parsęty” – wyróżnienia dla osób i instytucji wspierających ochronę rzeki. Laureatami zostali burmistrz Gościna Marcin Pawlak oraz Zespół Śpiewaczy „Podlotki” z Gościna. Nagrody wręczyli prezes firmy Troton Jan Wołejszo i Jacek Bożek z Klubu Gaja.
W ramach wydarzenia odbył się również spływ kajakowy „Parsęta – regeneracja”, zainicjowany przez Kołobrzeski Instytut Kultury i Promocji. Uczestnicy sprzątali brzegi rzeki na odcinku od Ząbrowa do Kołobrzegu, jednocześnie monitorując stan dolnego biegu Parsęty.
Choć śmieci było mniej niż w poprzednich edycjach, nadal trafiały się odpady wielkogabarytowe – opony i inne przedmioty, które zamiast trafić do PSZOK-u, zostały porzucone w okolicach rzeki.