• "Czyste Powietrze" w Gminie Dygowo –spotkanie informacyjne

    Wójt Gminy Dygowo zaprasza mieszkańców gminy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

  • „Czyste Powietrze” w gminie Dygowo

    W urzędzie Gminy Dygowo został utworzony punkt konsultacyjno- informacyjny programu „CZYSTE POWIETRZE”.

    W  punkcie można uzyskać m. in. porady merytoryczne i techniczne dotyczące założenia konta na portalu beneficjenta programu oraz pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. Punkt prowadzony jest przez pracowników Urzędu Gminy Dygowo.

    Na konsultacje należy umawiać się telefonicznie pod numerami  telefonu:

    94 358 46 08,  94 354 86 36 i 94 358 46 31.

    Podczas rozmowy telefonicznej pracownik  wyznaczy datę i godzinę konsultacji.

    Uwaga! Uzyskanie dotacji na kotły węglowe możliwe tylko do  31 grudnia 2021 roku. Od 2022 r. już nie będzie można uzyskać dotacji na kotły węglowe. W tym roku należy złożyć wniosek o dofinansowanie  kotła na węgiel, kupić go i zamontować. Potrzebna jest również faktura wystawiona do końca 2021 r. Warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed 1 lipca 2021 r.

    Dla kogo dofinansowanie:

    Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

    Na jakie działania dofinansowanie:

    Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

    Program obejmuje dwie grupy beneficjentów:

    1)      podstawowy poziom dofinansowania - osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł

    2)      podwyższony poziom dofinansowania - osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

    1 564 zł – w gospodarstwie wieloosobowym

    2 189 zł – w gospodarstwie jednoosobowym

    Ustalenia dochodu na osobę w gospodarstwie rolnym jest weryfikowane na podstawie zaświadczenia z GOPS.

    Beneficjenci (rolnicy) :dochód z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, przyjmując, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód roczny w wysokości dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o podatku rolnym, obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Beneficjenci (osoby prowadzące działalność gospodarczą) roczny przychód osoby z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Kwota dotacji:

    Dotacja jest przyznawana w zależności od dochodu wnioskodawcy.

    Podstawą ustalenia jest dochód roczny z zeznania podatkowego (PIT)

    Bądź inne dokumenty (np. zaświadczenia) w zależności od formy przychodu.

    Wykaz możliwych dotacji dla wnioskodawców z podstawowych poziomem dofinansowania;

    Podstawowe dofinansowanie pobierz

    Wykaz możliwych dotacji dla wnioskodawców z podwyższonym  poziomem dofinansowania;

    Podwyższone dofinansowanie pobierz

    Dodatkowe informacje na temat programu  „Czyste powietrze” można uzyskać pod adresem:

    ZASADY PROGRAMU otwórz

    www.wfos.szczecin.pl

    www.czystepowietrze.gov.pl

  • Gmina Dygowo przedstawia aktualne dane o wdrażaniu Programu „Czyste Powietrze”

    Gmina Dygowo aktywnie uczestniczy w realizacji Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Dzięki funkcjonowaniu gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego mieszkańcy mogą uzyskać niezbędne wsparcie w procesie składania wniosków i realizacji inwestycji.

    Na dzień 31 grudnia 2024 roku przedstawiamy aktualne dane dotyczące wdrażania programu w Gminie Dygowo:

    • Liczba złożonych wniosków: 101
    • Liczba zawartych umów: 70
    • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 28
    • Suma wypłat dotacji: 767 512,21 zł
  • Program „Czyste Powietrze” – nabór wniosków , informacje

    W dniu 31 marca 2025 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłosił nabór wniosków do programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynkach z wyodrębnioną księgą wieczystą.

    Kto może skorzystać z programu?

    Program skierowany jest do:

    • Właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych,
    • Właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.

    Wymagania:

    • Minimalny okres posiadania nieruchomości wynosi 3 lata (z wyjątkiem sytuacji spadkowych).
    • Program obejmuje tylko budynki, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia           2020 r..
    • Program nie obejmuje budynków wielorodzinnych ani nowobudowanych.
    • W nowym „Czystym Powietrzu” nie ma możliwości dofinansowania kotłów gazowych.

    Progi dochodowe i poziomy dofinansowania:

    Program oferuje trzy poziomy dofinansowania w zależności od dochodów beneficjenta:

    1. Podstawowy poziom – do 40% dofinansowania (dochód roczny do 135 000 zł).
    2. Podwyższony poziom – do 70% dofinansowania (dochód miesięczny do 2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 3 150 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym).
    3. Najwyższy poziom – do 100% dofinansowania (zapotrzebowanie na energię użytkową powyżej 140 kWh/m2/rok, dochód miesięczny do 1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 800 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym).

    Gdzie można uzyskać pomoc?

    W Urzędzie Gminy Dygowo działa punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym można uzyskać szczegółowe informacje, uzyskać pomoc w zakresie przygotowania wniosków. Punkt prowadzony jest przez pracowników Urzędu Gminy Dygowo. Na konsultacje należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu: 94 358 46 31.

    Więcej informacji o programie:

    Zapraszamy do skorzystania z programu i uzyskania wsparcia w poprawie efektywności energetycznej swojego budynku!

  • Program „Czyste Powietrze”. Spotkanie z przedstawicielem WFOŚIGW

    W świetlicy wiejskiej w Dygowie odbyło się spotkanie mieszkańców gminy z Przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Omówione zostały możliwości pozyskania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

  • Zapraszamy na webinar. #AkademiaCzystegoPowietrza2024

    #AkademiaCzystegoPowietrza2024 – 25 kwietnia o godz. 10:00. Zapraszamy na 2. webinar o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

    O nowościach w zmienionym właśnie programie „Czyste Powietrze” będziemy opowiadać już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia o godz. 10:00 w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Na nasze spotkanie online można się już rejestrować pod linkiem:https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P.

    Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) przedstawią najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze”, który zmienia się 22 kwietnia 2024 r.

    Usłyszymy o obowiązkach związanych z listą zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) – zarówno pod kątem wnioskodawców, jak i producentów czy importerów urządzeń, a także o innych, istotnych nowościach, jak np. jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, czy doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa.

    W czasie spotkania, przewidujemy możliwość zadawania pytań za pomocą aktywnego czatu.

    Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar – https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P – dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych do 24.04.2024 r. do godz. 12:00. Link do spotkania, po rejestracji, wysyłany będzie dzień przed webinarem, na adres mailowy podany w formularzu.

    Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.