3 maja 2025 roku w gminie Dygowo odbyły się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie połączono z uczczeniem Dnia Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystości miały miejsce w Dygowie i Wrzosowie, gromadząc mieszkańców, przedstawicieli samorządu, instytucji i organizacji społecznych.
Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 12:30 mszą świętą za Ojczyznę w kościele w Dygowie. Eucharystię koncelebrowali ks. dziekan Piotr Niedźwiadek oraz ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie i Mierzynie. Po mszy świętej uformowano uroczysty pochód z udziałem pocztów sztandarowych gminnych jednostek OSP oraz szkół. Przemarsz zakończył się na Placu Wolności.
Tam, po odśpiewaniu hymnu państwowego, delegacje samorządu, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Stowarzyszenia Senior złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej pierwszych osadników. Głos zabrał wójt gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, który podziękował mieszkańcom za obecność i patriotyczną postawę. Cytując słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, podkreślił znaczenie pamięci historycznej dla współczesności.
Kolejnym punktem było złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy ulicy Kołobrzeskiej, poświęconej Osadnikom II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele gminy oraz Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo”. Obecny był również były wójt Stefan Lange, za którego kadencji powstała ta tablica.
O godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczystość na placu przy cmentarzu komunalnym, podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą weteranom walk o wolność i niepodległość Polski. Tablica upamiętnia osoby, których groby zostały wpisane do ewidencji Instytutu Pamięci Narodowej, co zapewnia im formalną ochronę i trwałe miejsce w narodowej pamięci. Została ufundowana przez Gminę Dygowo, a jej autorem jest artysta Romuald Wiśniewski. Patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.
W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Wrzosowa i gminy, rodziny weteranów, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, a także poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoły z Wrzosowa, podkreślając rangę i symboliczny wymiar wydarzenia.
W swoim przemówieniu wójt podkreślił znaczenie lokalnego patriotyzmu i szacunku dla bohaterów, dziękując szczególnie Jerzemu Piotrowskiemu – mieszkańcowi Wrzosowa, który od lat dokumentuje losy żołnierzy spoczywających na miejscowym cmentarzu, utrwalając o nich pamięć.
Zbigniew Drewniak, wiceprezes Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo”, powiedział:
„Jeszcze nie tak dawno byli wśród nas. Ich obecność była żywą lekcją historii. Dziś już ich z nami nie ma. Dlatego każda inicjatywa służąca utrwalaniu pamięci o nich ma nieocenioną wartość.”
Jerzy Piotrowski przybliżył poruszające losy żołnierzy, których nazwiska znalazły się na tablicy – szczególnie tych, którzy przeszli szlak bojowy od Lenino, przez Warszawę i Kołobrzeg, aż po Berlin, walcząc w 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Wspomniał także o ich trudnym powojennym życiu weteranów. Podkreślił wkład wójta w realizację tego miejsca pamięci.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było symboliczne odsłonięcie tablicy przez wójta, Jerzego Piotrowskiego – inicjatora akcji upamiętnienia weteranów – oraz wnuczkę jednego z bohaterów, Stanisława Seretnego. Tablicę poświęcili księża: ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, proboszcz parafii w Dygowie, oraz ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie i Mierzynie.
Wydarzenie stanowiło nie tylko hołd dla przeszłości, ale również ważną lekcję historii i wspólnotowego szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności i niepodległości.
