Ocalić od zapomnienia ?

Zbliża się  Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny .To czas skłaniający do refleksji i zadumy. Wspominamy tych, którzy odeszli. Przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, rozpamiętujemy, tęsknimy. Są jednak miejsca pochówków ,do których już prawie nikt nie przychodzi ,zostały zupełnie zapomniane , wchłonięte przez las. To miejsca  wiecznego spoczynku mieszkańców z terenu gminy , sprzed 1945 roku. W wielu przypadkach istnieją już one tylko w ewidencji urzędów. W gminnej ewidencji zabytków figuruje 20 lokalizacji miejsc pochówku. Dzieje przedwojennych cmentarzy gminy Dygowo jak i innych nekropolii  ziem zachodnich ,które weszły po II wojnie światowej w granice Polski ,są bardzo podobne . W ramach procesu „odniemczania” zainicjowanego przez Ministerstwo Ziem Odzyskanych w 1948 roku ,dawano przyzwolenie na niszczenie nekropolii. Ministerstwa już niema od dziesiątek lat , ale mimo to niewielu chce pochylić się nad problemem ocalenia od zapomnienia i dewastacji tych miejsc. Niechcący jesteśmy spadkobiercami tego dziedzictwa i może w zbliżających się dniach warto zastanowić się nad tym , zwłaszcza że my Polacy też pozostawiliśmy groby naszych przodków na Kresach. Zapraszam do obejrzenia filmu obrazującego stan cmentarzy w Piotrowicach ,Dębogardzie, Stojkowie ,Jazach i Bardach.