• 30 lat pracy na rzecz sołectwa Jazy i Jażdże. Dobry sołtys (wideo)

  W gminie Dygowo mamy siedemnastu sołtysów, którzy na co dzień są najbliżej potrzeb i problemów swoich sołectw. Są to ludzie cieszący się ogólnym autorytetem , radzący sobie z akcjami społecznym i broniący  zawsze lokalnego interesu. Ich praca nie zawsze jest doceniana , toteż przy okazji jubileuszu 30-lecia pełnienia funkcji sołtysa miejscowości

 • Granty sołeckie dla Jazów i Wrzosowa. Umowy podpisane

  W urzędzie gminy Ustronie Morskie podpisane zostały umowy dotyczące pomocy finansowej gminom w ramach konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty Sołeckie 2021”. Gminę Dygowo reprezentowali laureaci konkursu: sołectwo Jazy- sołtys Józef Tuz i sołectwo Wrzosowo – sołtys Małgorzata Kamińska oraz wójt Grzegorz Starczyk i skarbnik Sylwia Kot.

  Z ramienia Województwa Zachodniopomorskiego umowę podpisali marszałek Olgierd Geblewicz i członek zarządu Anna Bieńkowska.

  Za kwotę 10 000 złotych sołectwo Jazy będzie realizować projekt pn. „Stworzenie miejsca sport i edukacji ekologicznej”. Tę samą kwotę sołectwo Wrzosowo przeznaczy na projekt pn. „Serce Wrzosowa”.

 • Józef Tuz - sołtys Jazów, otrzymał Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego

  W ogrodzie pałacowym w Przelewicach odbyła się Gala Sołtysa 2022. Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został wojewódzki  konkurs „Sołtys Roku”. Ponadto uhonorowani zostali zasłużeni sołtysi Pomorza Zachodniego. Jednym z wyróżnionych Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego był Józef Tuz – sołtys miejscowości  Jazy i Jażdże w gminie Dygowo. Pan Józef obowiązki sołtysa pełni już dziewiątą kadencję czyli ponad trzydzieści lat.

  Sołtysem Roku 2022 został Pani Emilia Wołoszyn – sołtyska miejscowości Kowańcz w gminie Karlino.

  Zobacz również:

  II sesja Rady Gminy Dygowo. Podziękowania za 30 lat sołtysowania ( wideo i foto); 5 grudzień 2018

  30 lat pracy na rzecz sołectwa Jazy i Jażdże. Dobry sołtys (wideo) ; 8 grudzień 2018

  Zebranie wiejskie w Jazach. Józef Tuz wybrany sołtysem na dziewiątą kadencję! 22 luty 2019

   

 • Projekt sołectwa Jazy na szóstkę!

  Miejsce wypoczynku w Jazach ,znajdujące  się w centrum miejscowości wzbogaciło się o małą architekturę.  Wykonane z trwałych i estetycznych materiałów elementy placyku – deptak ognisko ławki i stoły, przyciągają wzrok i zachęcają do korzystania. Najważniejszym aspektem w całym przedsięwzięciu jest jednak inicjatywa i zaangażowanie samych mieszkańców. Poświęcając wolny czas przychodzili na plac i tworzyli dzieło na rzecz całej społeczności Jazów.

  Należy docenić inicjatorów  przedsięwzięcia za koncepcję architektoniczną i funkcjonalną , która doskonale wpisała się w istniejący teren zielony oraz gospodarność. Wykorzystanie pozostałego po przebudowie drogi kamienia, oczywiście za zgodą urzędu gminy , pozwoliło wykorzystać środki finansowe sołectwa na zakup pozostałych materiałów. Wsparcia budowie udzieliła również Gmina Dygowo.

  Podsumowując, inicjatywa sołectwa oraz ostateczne wykonanie  na szóstkę! Przedsięwzięcie godne naśladowania. Na prośbę mieszkańców zamieszczam listę osób (alfabetycznie), które szczególnie angażowały się w ten lokalny sołecki projekt.

  Robert Chudziak , Edward Dziuba, Robert Jaruzel, Adam Kędzior, Damian Kędzior, Piotr Kedzior, Stanisław Kędzior, Daniel Kubies, Karol Lesiak, Marek Matuszewski, Eugeniusz Pieszko, Damian Sielicki, Józef Tuz, Jarosław Wawszczyk ( główny budowniczy).

 • Sołectwo Jazy kultywuje tradycję wieńca dożynkowego

  Sołectwo Jazy co roku wystawia w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy swoje dzieło. Można powiedzieć ,że jest w tym również utytułowane.  W roku 2014 wieniec z Jazów zajął drugie miejsce ,w roku następnym w konkursie gminnym pierwsze miejsce i drugie w odbywających się wówczas dożynkach powiatowych. Lata 2016 i 2017 to również podium.

  Na tegoroczny konkurs Sołectwo Jazy ma aspiracje nie mniejsze niż w latach minionych. Ziarna i bukiety zbóż są w tym roku wyjątkowo dorodne , co podkreślają wszystkie gromady, więc prace idą doskonale . Do tego jak zwykle w Jazach świetna atmosfera okraszona domowymi wypiekami  kreuje dobre pomysły i postęp robótek wieńcowych.

 • Wycieczka do Stralsundu

  Po wycieczce do Międzyzdrojów i Szymbarku mieszkańcy sołectwa Jazy oraz Bard ,Czernina i Dygowa wyjechali tym razem na zagraniczną wycieczkę do niemieckiego Stralsundu. 29 września zwiedzili średniowieczne hanzeatyckie miasto. Odwiedzili oceanarium z fascynującymi okazami flory i fauny mórz całego świata, odbyli spacer urokliwymi uliczkami zabytkowego miasta, zwiedzali

 • Zebranie wiejskie w Jazach. Józef Tuz wybrany sołtysem na dziewiątą kadencję!

  Na świetlicy w Jazach odbyło się zebranie mieszkańców. Na najbliższe cztery lata już po raz dziewiąty wybrano sołtysem Józefa Tuz. To najdłużej pełniący tę funkcję sołtys w gminie Dygowo. Gdy w listopadzie ubiegłego roku rozmawiałem z Panem Józefem, nie był pewien czy będzie startował w wyborach, ale zostawił sobie furtę przemyśleniem:  „może taki starszy by się przydał”. Ja się okazało mieszkańcy zdecydowanie poparli tę myśl. Józef Tuz był jedynym kandydatem.  Sołtysa wspomagać będzie rada sołecka w składzie: Jarosław Wanszczyk, Karol Lesiak, Edyta Chudziak i Barbara Kowalczyk. Podobnie jak na zebraniach w innych sołectwach, wójt informował mieszkańców o sytuacji finansowej gminy, konieczności podniesienia opłat za odbiór odpadów, a także o zmianie przepisów odnośnie możliwości budowy na terenach będących w oddziaływaniu elektrowni wiatrowych.