Diamentowa za wąska na przebudowę ze "schetynówki"

Mieszkańcy ulicy Diamentowej z Dygowa przybyli na wczorajsze wieczorne spotkanie z wójtem , przedstawicielami wydziału budownictwa i projektantem z nadzieją na dobre informacje dotyczące przebudowy wspomnianej ulicy. Jako pierwszą , wójt przedstawił wiadomość, że jest  możliwość wykonania przebudowy  Diamentowej już nawet w 2017 roku. Taką możliwość daje Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych ,zwany popularnie „schetynówką”,który udziela samorządom dotacji celowych z budżetu państwa ,na dofinansowanie w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. Warunek to wykonanie projektu i złożenie wniosku do sierpnia tego roku, oczywiście po zatwierdzeniu finansowania – ścieżka  kredytowa- przez Radę Gminy. Druga wiadomość nie była już  tak optymistyczna. Szczególnie właściciele posesji leżących na odcinku Diamentowej od przy ulicy Kołobrzeskiej mają powód do niezadowolenia. Aby przyszły projekt spełniał warunki programu to muszą być zachowane miedzy innymi normatywne szerokości drogi dwujezdniowej lub jednojezdniowej ,licząc z chodnikami i poboczem.  W tym miejscu zaznaczyć trzeba ,że rozwiązanie drogi jednojezdniowej spowoduje konieczność wprowadzenia na części ulicy ruchu jednokierunkowego i takie rozwiązanie otrzyma mniejszą ilość punktów w ocenie projektu. Najistotniejsze jest jednak to, że w każdym z wymienionych rozwiązań  aktualny pas drogowy jest za wąski. Na terenie trzech posesji stoją ogrodzenia , teren jest zagospodarowany od lat i koniecznym jest odkupienie -w ramach porozumienia stron- przez Gminę ,fragmentów tych posesji na rzecz przebudowy drogi. Wójt zadeklarował wyceny z uwzględnieniem rynkowych wartości gruntu i ogrodzeń , które musiałyby zostać przesunięte. W trakcie zebrania nie zapadły jednak ostateczne deklaracje właścicieli posesji co zgody na zmniejszenie działek. Ponadto projektant przedstawił także założenia ,co do rozwiązań technicznych przyszłej inwestycji. Ciekawostką jest koncepcja budowy nawierzchni jezdni z betonu. Wszystko wygląda pięknie ,ale czy wójt znajdzie korzystne rozwiązanie  dla obu stron w kwestii wykupu gruntów tego nie wiemy. Czasu jest niewiele na wykonanie projektu technicznego , uzyskania właściwych pozwoleń oraz na złożenie wniosku do programu. Trzymam kciuki, także jako mieszkaniec Diamentowej.