• ATF będzie odbierać odpady komunalne w gminie Dygowo

  W lipcu nastąpi zmiana operatora systemu odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy Dygowo. W wyniku postepowania przetargowego przeprowadzonego przez Gminę Dygowo  wyłoniono najkorzystniejszą ofertę ,którą złożyła firma ATF z Mirosławca.

  Ze względu na procedury nowy wykonawca rozpocznie świadczenie usług od 12 lipca.

  Do 9 lipca odpady z posesji odbierać będzie dotychczasowy operator –Zieleń Miejska z Kołobrzegu. Dokładnie od poniedziałku do czwartku odebrana zostanie zawartość pojemników czarnego i brązowego w dni oznaczone w dotychczasowym harmonogramie.

  Bardzo ważna informacja! Nie będzie utrudnień związanych z wymianą pojemników,   ponieważ pozostają te, które użytkowane były dotychczas.

  Nowy harmonogram odpadów zostanie przesłany mieszkańcom gminy za pośrednictwem Poczty Polskiej do 12 lipca. Wcześniej zostanie on udostępniony na stronie internetowej gminy i na portalu Gminadygowo.pl oraz na tablicach ogłoszeń w każdej miejscowości.

  Więcej w materiale wideo.

 • Budowa odwodnienia w ramach inwestycji drogowej w Dygowie

  W ramach przebudowy ulicy Diamentowej w Dygowie projekt przewiduje nową sieć odwodnieniową wszystkich odcinków. Wykonawca robót- firma Tauber Polska wykonała już włączenia nowo budowanej kanalizacji deszczowej do istniejącego systemu odwodnienia w ulicy Barcińskiej i Kołobrzeskiej. Film poniżej obrazuje wykonywane prace przy budowie odcinka deszczówki od strony drogi wojewódzkiej nr 163.

  Dygowo-ulica-diamentowa-inwestycjaFot. Zbigniew Drewniak

  Dygowo-ulica-diamentowa-wojt-gminy-dygowo-

  Dygowo-ulica-diamentowa

   

 • Cmentarze będą zamknięte trzy dni (wideo)

  Wójt Gminy Dygowo informuje o zamknięciu gminnych cmentarzy w związku z decyzją Rządu RP.

 • Czy przedszkola będą otwarte w gminie Dygowo?

  W drugiej fazie odmrażania gospodarki w Polsce będzie dopuszczona możliwość otwarcia przedszkoli od 6 maja. Decyzję podejmie w odniesieniu do każdej placówki indywidualnie organ prowadzący.

  Czy na terenie gminy Dygowo będą otwarte przedszkola od 6 maja ? Na to pytanie odpowie wójt Grzegorz Starczyk.

  MEN z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia przygotował wytyczne dla dyrektorów przedszkoli i organów prowadzących w kwestii otwarcia przedszkoli. OTWÓRZ

   

 • Dzień Dziecka. Wójt Gminy Dygowo życzy i zaprasza

  Wójt Gminy Dygowo składa życzenia wszystkim dzieciom i zaprasza na gminny  Dzień Dziecka w Pomeranii.

 • Gmina Dygowo idzie po swoje do Trybunału Sprawiedliwości UE (wideo)

  Gmina Dygowo do czerwca tego roku była przekonana, że w sprawie opodatkowania wiatraków w 2017 roku wszystko jest oczywiste, czyli gmina nie będzie zwracać operatorom wiatrowym różnicy kwot wynikających z pobranego podatku od nieruchomości na podstawie tzw. ustawy „wiatrakowej”. Świadczyły o tym wcześniejsze korzystne wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i wydany w 2019 wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący wniosku operatora z kapitałem zagranicznym o interpretację podatkową podstawy opodatkowania wiatraków w 2017 roku przez Gminę Dygowo

  Niestety , sprawy przybrały nieoczekiwany wymiar. Gmina Dygowo otrzymała niekorzystny wyrok NSA wraz z uzasadnieniem ,wydanym w związku ze złożonym przez spółkę Enea z udziałem Skarbu Państwa wniosku o interpretację indywidualną podstawy opodatkowania wiatraków na terenie gminy Dygowo. Gra idzie o kwotę około 4 mln złotych.

  Mamy więc sytuację, w której w tej samej sprawie - wniosku o interpretację indywidualną podstawy opodatkowania wiatraków – zapadły dwa odmienne wyroki w NSA.  Spółka z kapitałem zagranicznym nie podstawy roszczeń zwrotu podatku wobec Gminy Dygowo, natomiast Enea ma takie podstawy.

  Co w tej sytuacji zrobi Gmina Dygowo?

  W materiale wideo wójt Grzegorz Starczyk i radca prawny Marcin Czajkowski  przedstawią dalsze kierunki działania w związku z zaistniałą sytuacją.

  W skrócie wygląda to następująco: Gmina Dygowo przyjęła dwa kierunki działania.

  Pierwszy to: wyrok NSA będzie skarżony. W związku z wyczerpaniem procedur krajowych będzie pisany wniosek ( w ciągu kilku tygodni) do Komisji Europejskiej ,o to aby komisja w imieniu Gminy Dygowo złożyła skargę  do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Jako zarzut postawione będą: faworyzowanie spółek skarbu państwa względem spółek prywatnych oraz zarzut pewności prawa.

  Może to być jedna z pierwszych spraw w skali regionu i kraju. Gminę Dygowo będzie reprezentować kancelaria prawnicza  z Warszawy.

  Drugi kierunek to: Wójt Gminy Dygowo będąc organem podatkowym i działając w interesie gminy wyda ponownie indywidualną interpretację podatkową operatorowi. Poprzednia ,uchylona przez NSA, jest obowiązująca, ale według Gminy Dygowo jest niesprawiedliwa i zawiera błędy.

  wojt-gminy-dygowo-wideokonferencjaWideokonferencja z kancelarią prawniczą z Wraszawy. Od lewej: sekretarz gminy Dorota Gruchała, radca prawny Marcin Czajkowski,wójt Grzegorz Starczyk i skarbnik gminy Sylwia Kot.

 • Gmina Dygowo przekaże wszystkim mieszkańcom maseczki ochronne

  Gmina Dygowo zakupi około  pięciu tysięcy maseczek ochronnych. Ilość ta wystarczy dla wszystkich mieszkańców gminy. W inicjatywę włączyła się lokalna firma , która maseczki uszyje. Maseczka to towar deficytowy w całym kraju. Wiadomo jednak ,że warto z niej korzystać. Ochrona układu oddechowego i twarzy poprzez noszenie maseczki w połączniu z higieną rąk na pewno pomaga w ograniczeniu ryzyka zakażenia. Maseczki będą rozdysponowane bezpośrednio do mieszkańców na podstawie deklaracji odpadów komunalnych. Dystrybucja będzie przebiegać z zachowaniem zasad unikania bezpośredniego kontaktu Szczegóły w materiale poniżej.

 • Gmina Dygowo wybrała wójta

  Rywalizację o fotel Wójta Gminy Dygowo w wyborach 2024 wygrał Grzegorz Starczyk , który otrzymał 71,59 procent  wszystkich ważnych głosów  (1555) . Na kontrkandydatkę Dominikę Kowalską zagłosowało 28,49 procent wyborców (620).

 • Gmina Dygowo: zapalenie wirusowe budżetu gminy 2020 (wideo)

  Skutki gospodarcze wywołane pandemią koronawirua są już widoczne w finansach Gminy Dygowo. Miesiąc kwiecień zakończył ujemy bilans – około 250 tysięcy złotych. Maj i kolejne miesiące mogą przynieść również ujemne wartości. Samorząd szuka rozwiązań mogących spiąć budżet gminny. Oszczędności w funkcjonowaniu gminy i podległych jednostek i organizacji stawią  jednak niewielki udział w łataniu dziury budżetowej. Potrzebne są rozwiązania systemowe na szczeblu Państwa.

  Wójt Grzegorz Starczyk: Bez wsparcia ze strony Państwa będzie bardzo trudno spiąć budżet naszemu samorządowi. (…) jeśli nie dostaniemy wsparcia ze strony budżetu państwa to będziemy musieli radzić sobie w inny sposób ( …) będzie konieczne zaciągniecie kolejnych zobowiązań na bieżące funkcjonowanie(…) obligacje czy też  kredyty są jedną z opcji.

 • Gminny Dzień Kobiet w Dygowie

  Tydzień po otwarciu Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Dygowie, na dużej sali tego obiektu miało miejsce pierwsze wydarzenie dla lokalnej społeczności - Gminny Dzień Kobiet.  Z okazji Dnia Kobiet  Wójt Gminy  Dygowo i Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dygowie zorganizowali dla pań wieczorne przyjęcie. Gości powitała dyrektor Domu Kultury , Katarzyna Iwanejko ,ale dalej honory domu przejęła męska część Rady Gminy Dygowo z wójtem Grzegorzem Starczykiem i przewodniczącym rady ,Jerzym Leszczyńskim na czele. Wójt złożył paniom życzenia po czym panowie wręczyli kwiaty. Oprawę artystyczną wydarzenia stanowił zespół wokalny Mayol.

 • Julio, witamy w gminie Dygowo!

  7 stycznia ,o godzinie 17.50 przyszła na świat w kołobrzeskim szpitalu Julia – pierwszy noworodek z gminy Dygowo w 2024 roku. Nowa mieszkanka gminy mierzyła 55 cm , ważyła 4,050 kg i otrzymała komplet punków w skali Apgar. Szczęśliwi rodzice Katarzyna i Mateusz Figura przyjęli zaproszenie Wójta Gminy Dygowo i odwiedzili Urząd Stanu Cywilnego w Dygowie. Wójt Grzegorz Starczyk i kierowniczka USC  Ewa Kowalczyk przywitali Pierwszą Mieszkankę z należnymi honorami. Wójt złożył rodzicom  gratulacje i wręczył kwiaty oraz drobny upominek dla noworodka.

  Malutkiej Julce , jej rodzicom oraz braciom Antoniemu (3 latka) i Alanowi ( 6 lat)  życzymy zdrowia, jak najwięcej uśmiechu  i radosnych dni.

 • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

  Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

 • Koronawirus rozprzestrzenia się! Apel Wójta Gminy Dygowo

  DRODZY MIESZKAŃCY

  W związku działaniami prewencyjnymi związanymi z ograniczeniem rozprzestrzenianiem się koronawirusa, informujemy, że Wójt Gminy Dygowo podjął decyzję o zawieszeniu, pracy świetlic wiejskich i bibliotek.

  W celu zapobiegania rozpowszechnianiu się wirusa apelujemy do wszystkich mieszkańców naszej gminy, aby jeśli nie jest to konieczne ograniczać wizyty w Urzędzie Gminy i GOPS. Obie instytucje cały czas pracują i służą Państwu pomocą, ale bardzo prosimy o zminimalizowanie kontaktów osobistych na rzecz telefonów, e-mail, ewentualnie korespondencji pocztowej.

  Wykaz telefonów i e-mail :

   http://ug.dygowo.pl/dane-adresowe.,

   http://bip.dygowo.pl/,

   http://bipgops.dygowo.pl/

  Od poniedziałku 16.03.2020 r., do 25.03.2020 szkoły i przedszkola będą nieczynne.

  Zwracamy się do Państwa również z prośbą o kontaktowanie się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i przekazywanie informacji o osobach samotnych, starszych, niepełnosprawnych oraz potrzebujących pomocy.

  Dane kontaktowe:

  tel. : 94 35 84 469,

           94 35 84 558

           94 35 48 568

  e-mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Mieszkańcy Dębogardu pomogli poszkodowanej rodzinie

  Solidarność sąsiedzka zaowocowała realną pomocą rodzinie z Dębogardu ,która straciła w pożarze budynku gospodarczego całe wyposażenie. Spłonęły doszczętnie narzędzia ogrodnicze , gospodarskie oraz co najważniejsze ciągnik rolniczy.

  Panie: Ewa Madej –sołtyska Dębogardu oraz Emilia Haber zainicjowały zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy sąsiadom. Mieszkańcy miejscowości bardzo chętnie odpowiedzieli na apel i wszyscy,  na miarę swoich możliwości ,złożyli datek. Zebrana kwota wystarczyła na zakup najpotrzebniejszych w gospodarstwie sprzętów i narzędzi.

  W dniu dzisiejszym Panie Ewa i Emilia w towarzystwie wójta Grzegorza Starczyka , który również wsparł akcję sołecką ,wręczyli poszkodowanej rodzinie dary. Była to chwila wzruszeń. Obdarowani dziękowali wszystkim darczyńcom za okazane serce. Pani sołtys zaś podkreśliła ,że społeczność Dębogardu wykazała się dużą wrażliwością i chęcią niesienia pomocy.

  Dębogard_gmina_Dygowo

  Dębogard_gmina_Dygowo

  Dębogard_gmina_Dygowo

  Dębogard_gmina_Dygowo

  Dębogard_zgliszcza_gmina_Dygowo

   

 • Młodzieżowa Rada Gminy Dygowo

  W świetlicy w Dygowie miało miejsce spotkanie wójta Gminy Dygowo, Grzegorza Starczyka z uczniami starszych klas szkół podstawowych z Czernina, Dygowa i Wrzosowa, którzy wrazili chęć uczestnictwa w Młodzieżowej Radzie Gminy Dygowo. W pierwszym, organizacyjnym zebraniu nowego ciała doradczego Wójta Gminy Dygowo brało udział 38 uczniów. Wójt przez ostatnie tygodnie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie przybliżał funkcjonowanie samorządu gminnego oraz dzielił się pomysłem utworzenia rady młodzieżowej, której celem byłoby upowszechnienie idei samorządności ,zgłaszanie wniosków i opinii w sprawach dotyczących spraw młodzieży oraz umożliwienie młodzieży aktywnego udziału w życiu społecznym gminy.

  Kolejne spotkanie odbędzie się w listopadzie. Wezmą w nim udział już tylko reprezentanci szkół, którzy przedstawią konkretne propozycje działań rady na najbliższe miesiące.

 • Na strażaków z Gminy Dygowo można liczyć!

  Drodzy Mieszkańcy Gminy Dygowo!

  Wszyscy wiemy jakie należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby chronić się przez zarażeniem koronawirusem. Aby wspomóc Państwa w tej kwestii, Gmina zakupiła maseczki ochronne dla mieszkańców, po jednej maseczce dla każdego mieszkańca. Zdaję sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb, jednak takie mamy obecnie możliwości.

  Szanowni Państwo w ciągu najbliższych dni poprzez naszych strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, zostaną dostarczone, do każdego gospodarstwa domowego, pakiety z maseczkami. Strażacy będą zachowywali wszelkie zasady bezpieczeństwa .

  Również Państwa prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i ułatwienie strażakom bezdotykowe przekazanie pakietów np. wystawianie reklamówek.

  Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu w Dygowie za współfinansowanie tej akcji.

  Wójt Gminy Dygowo

   Grzegorz Starczyk

  Na zdjęciach odprawa strażaków OSP Dygowo przed dystrybucją , którą prowadzi wójt Grzegorz Starczyk oraz roznoszenie maseczek w Bardach i Świelubiu.

 • Nowe alkomaty dla Posterunku Policji w Dygowie

  Gmina Dygowo przekazała w użytkowanie policjantom z posterunku w Dygowie dwa nowe alkomaty. Zakup sfinansowano z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi. Użyczony sprzęt może być wykorzystywany wyłącznie na terenie gminy.  Wójt Grzegorz Straczyk przekazał alkomaty na ręce kierownika posterunku w Dygowie ,aspiranta Rafała Czechowicza.

   

 • nwestycje w ramach grantów sołeckich oficjalnie zakończone

  W dniu dzisiejszym , w obecności Anny Bańkowskiej ,Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego  oraz Wójta Gminy Dygowo , Grzegorza Starczyka ,przeprowadzone zostały odbiory techniczne  siłowni zewnętrznych w Świelubiu i Gaskowie. Inwestycje realizowane były w ramach grantów sołeckich Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

 • Ogrodzenie Orlika w Dygowie do remontu. Jest dofinansowanie

  Samorządy zachodniopomorskie skorzystają ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na modernizację lokalnej infrastruktury sportowej. Gmina Dygowo otrzyma dofinansowanie w kwocie 20 tysięcy złotych na remont ogrodzenia Orlika w Dygowie.

  W dniu wczorajszym w gabinecie starosty Wójt Gminy Dygowo , Grzegorz Starczyk  i Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , Stanisław Wziątek podpisali w związku z tym stosowną umowę.

  Ogrodzenie Orlika w i boiska do siatkówki w Dygowie zostało wykonane z zastosowaniem paneli ze zbyt cienkim drutem. Uderzenia piłki i wandalizm sprawiły ,że w wielu miejscach ogrodzenie jest powyginane i rozerwane.

  W podpisaniu umowy obecni byli również starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski i wicestarosta Jacek Kuś.

 • Pandemia koronawirusa. Aktualna sytuacja w gminie Dygowo

  Po pięciu miesiącach przerwy, ponowne rozpoczynamy informowanie mieszkańców o sytuacji epidemicznej na terenie gminy Dygowo. Informacje przekazuje Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk .