• Akcja gaszenia sadzy kominowej w Miechęcinie.

  6 sierpnia po godzinie 21-ej OSP z Dygowa została wezwana  do pożaru przewodu kominowego w miejscowości Miechęcino. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia widoczny był  język ognia wydobywający się z komina. Mieszkańcy posesji wybrali opał z paleniska. Strażacy zastosowali środek z gaśnicy proszkowej i prowadzili działania na dachu  z  zestawem kominowym (szczotka z kulą na łańcuchu). Działania były prowadzone w aparatach oddechowych. Z otworu wyczystki wybrana została spadająca z komina  sadza. Ze względu na drewnianą konstrukcję domu ratownicy zabezpieczali poddasze linią gaśniczą. Do gaszenia palącej się sadzy zużyto 6 gaśnic oraz  piach.  Akcja trwała około dwóch godzin. Właściciel otrzymał nakaz dokonania przeglądu kominiarskiego i dozorowanie miejsca zdarzenia. Cały dom został sprowadzony detektorem na obecność tlenku węgla oraz kamerą termowizyjną pod kątem zarzewia ognia. W akcji brały udział dwa zastępy z Dygowa , JRG i podnośnik PSP z Kołobrzegu.

   

   

 • „Drift” BMW zakończony interwencją straży pożarnej i policji

  Młody mężczyzna urządził sobie zabawę w „palenie gumy” i poślizgi na ulicy dojazdowej  do dworca kolejowego w Dygowie. Niestety „beemka” nie wytrzymała obciążenia. Spod maski zaczął wydzielać się biały dym. Wezwano straż pożarną.  Jako pierwsi interweniowali strażacy z OSP w Dygowie.  Na miejsce zdarzenia dojechał również zastęp PSP z Kołobrzegu oraz policja.

 • „Misie Ratownisie” na służbie jednostek OSP Gminy Dygowo

  Przedstawiciel Koszalińskiego Portalu Ratowniczego Koszalin 112, przekazał strażakom Ochotniczej Staży Pożarnej w Dygowie „Misie Ratownisie”.

  Koszaliński portal po raz drugi prowadził akcję zbierania pluszaków ,które przekazywane są miedzy innymi jednostkom straży pożarnej.

  Misie pluszowe są wsparciem dla najmłodszych dzieci uczestniczących w różnego rodzaju nieszczęśliwych wypadkach. W trudnych chwilach pomagają uspokoić, wyciszyć dziecko ,które doznało szoku. Miś absorbuje uwagę dziecka, odwraca ją od tragicznego otoczenia.

  „Misie Ratownisie” będą na wyposażeniu samochodów OSP Czernin ,Dygowo, Wrzosowo i Stojkowo.

  osp-dygowo-misie-ratownisie

  osp-dygowo-misie-ratownisie

  osp-dygowo-misie-ratownisie

 • 15 interwencji OSP Dygowo

  W czasie szalejącego orkanu Eunice przechodzący strażacy z Dygowa interweniowali 15 razy w miejscowościach: Włościbórz, Łykowo, Bardy, Jazy, Czernin ,Pustary, Wrzosowo, Miechęcin, Dębogard.


  Fot. OSP Dygowo

 • 19 interwencji jednostek OSP Gminy Dygowo

  Do godziny 19.00 gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej aż 19 razy interweniowały do zdarzeń będących skutkiem silnego i porywistego wiatru. Pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach , OSP Dygowo otrzymało już o północy, następne nad ranem. W ciągu dnia OSP Czernin zaliczyło 5 interwencji, OSP Wrzosowo 2 i OSP Dygowo łącznie 12 interwencji.  Bardzo duża zgłoszeń z terenu powiatu kołobrzeskiego na telefon alarmowy Państwowej Straży Pożarnej , spowodowała ,że strażacy z OSP w Dygowie zostali dysponowani również do akcji na ternie Kołobrzegu.

  osp-dygowo

  osp=dygowoFot. OSP Dygowo

 • 70 lat OSP w Dygowie

  W dniu wczorajszym Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa ,obchodziła jubileusz 70-ciu lat swojego istnienia. Jest  najstarszą organizacją naszej gminy. „Wiara , szlachetność i świadectwo”-, to podwaliny  tej pięknej rocznicy , ale i podstawa dalszego istnienia. Tymi słowy ks. Proboszcz w czasie uroczystej Mszy św. , wskazał  jak ważne są to przymioty  tworzące byt tej wspólnoty.Życzył zebranym druhną i druhom, aby zawsze cieszyli się zaufaniem społeczeństwa i kondycją fizyczną  ,a przede wszystkim życzył ochoty do poświęcenia się innym i świetlic pełnych młodych ludzi. Po Mszy św. , wszyscy zebrani przemaszerowali  na czele ,z wozem bojowym OSP , orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi ,na plac apelowy Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza. Uroczystości rozpoczęły się hymnem państwowym i wciągnięciem flagi na maszt. Po przedstawieniu historii jednostki OSP w Dygowie wręczono odznaczenia , dyplomy i pamiątkowe statuetki ,oraz nagrody dzieciom , laureatom konkursu plastycznego przeprowadzonego z okazji jubileuszu. W holu szkoły przygotowano ekspozycję zdjęć i dokumentów związanych z działalnością jednostki od 1945 roku. W części artystycznej wystąpiły „Dygowianki” i orkiestra dęta  z Gryfic. Na zakończenie druhowie zaprosili gości na pyszne ciasta i kawę. Zapraszam na fotogalerię.

   

 • Adoracja Grobu Pańskiego i święcenie pokarmów

  W kościele parafialnym w Dygowie ,zgodnie z tradycją przy symbolicznym grobie Chrystusa czuwała warta strażaków z OSP Dygowo. Do południa miało również miejsce święcenie pokarmów. Proboszcz ks. Piotr Niedźwiadek poświecił koszyki z pokarmem na stół świąteczny w dziesięciu miejscowościach parafii: Dygowie, Miechęcinie, Bardach, Świelubiu, Pustarach, Dębogardzie, Czerninie, Starmniczce, Stojkowie i Gąskowie.

 • Akcja gaszenia kombajnu w Kłopotowie

  18 sierpnia dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa brały udział  w akcji gaszenia pożaru kombajnu w Kłopotowie. Z tylnej części maszyny wydobywał się dym. Po rozpoznaniu okazało się że powodem zadymienia jest zatarcie łożyska w gardzieli kombajnu tzw. pochylaku.  Źródło zadymienia przelano środkiem pianotwórczym. Operator uruchomił kombajn i opróżnił zbiornik zbożowy , następnie uruchomił kombajn w celu sprawdzenia maszyny, niestety okazało się że dym wydobywa się dalej. Wykorzystano kamerę termowizyjną ,dzięki której udało się  zlokalizować dokładnie miejsce zadymienia.  Ponownie użyto środka pianotwórczego. Na zakończenie działań całą maszynę sprawdzono kamerą termowizyjną na ewentualne zarzewia ognia.

 • Akcja krwiodawstwa w Dygowie

  Kolejny raz na Placu Wolności w Dygowie zaparkował autobus  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie  przeprowadzona została akcja oddawania krwi. Tradycyjnie wsparcia udzieliła Gmina Dygowo , która udostępniła teren i zaplecze sanitarne.

  Krew-najcenniejszy lek ,oddało 21 osób.

  Akcji krwiodawca towarzyszyła inicjatywa pozyskania w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej najmłodszych miłośników straży pożarnej. Chętnych nie brakowało.

  Wydarzenie odbyło się podczas wyjątkowo chłodnej aury ,na którą strażacy znaleźli sposób: ognisko w metalowym stelażu, gorąca grochówka , kawa ,herbata i najważniejsze -dobry humor!

   

 • Auto wpadło do rowu

  Przy wjeździe na ekspresówkę w Kołobrzegu auto osobowe zjechało z pasa ruchu do przydrożnego rowu. Pojazdem podróżowały trzy osoby, jedną zabrał  do szpitala zespół ratownictwa medycznego. W akcji udział brała jednostka OSP z Dygowa.

  Foto. OSP Dygowo

   

 • Bezpieczny sezon grzewczy – akcja informacyjna strażaków

  Czad ,czyli tlenek węgla nie bez przyczyny zwany jest  „cichym zabójcą”.  Żniwo jakie zbiera co roku jest ogromne. Jest bezwonny i bezbarwny przez co zmysły ludzkie nie są w stanie go wykryć. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw , w atmosferze niedostatku tlenu w otaczającej atmosfery. Jednym

 • BMW skosiło znak drogowy i dachowało

  Dwa zastępy strażaków z OSP Dygowo brało udział w zabezpieczaniu wypadku drogowego , który miał miejsce w Dygowie na wylocie do Gąskowa. Kierowca samochodu osobowego marki BMW stracił panowanie nad pojazdem i jazda zakończyła się dachowaniem. Kierującemu pierwszej pomocy udzielili ratownicy przedmedyczni z OSP Dygowo. Poszkodowany doznał urazu nogi.

  Na miejscu zdarzenie były również dwa zastępy JRG PSP z Kołobrzegu , policja i ratownicy medyczni.  

  Fot.OSP Dygowo

   

 • BMW wyleciało z drogi. Kierowca i pasażer poszkodowani. Auto do kasacji

  Na drodze wojewódzkiej   w miejscowości Pyszka doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy  zjechał na przeciwległy pas drogi , złapał pobocze i uderzył w skarpę parkingu, przelatując około 20 metrów. Dwie osoby zostały poszkodowane. Kierowca wydostał się z samochodu o własnych siłach, natomiast aby dotrzeć do pasażera, który znajdował się na tylnej kanapie , trzeba było wyciąć drzwi.

  W akcji udział brała jednostka OSP Dygowo oraz z JRG PSP z Kołobrzegu, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego i policja.

  Fot.OSP Dygowo

 • Brać strażacka pożegnała druha Janusza Fijałkowskiego

  26 czerwca 2023 roku przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie strażacy oddali honory urnie z prochami druha Janusza Fijałkowskiego , która była przewożona na cmentarz komunalny. Następnie poczty sztandarowe OSP Czernin i OSP Dygowo oraz kolumna strażaków przemaszerowała na pobliski cmentarz , gdzie o godzinie 12.00 odbyła się ceremonia pogrzebowa. Mszę św. odprawił ks. dziekan Piotr Niedźwiadek – kapelan powiatowy ZOSP RP. Przy grobie list pożegnalny od braci strażaków odczytał  druh Marcin Tekiel – prezes OSP Dygowo i zarządu gminnego OSP. Złożeniu urny do grobu towarzyszyły dźwięki syren samochodów strażackich i syrena w remizie.

  Druh Janusz Fijałkowski rozpoczął swoją służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie w 1976 roku. Od 1977 roku Druh Janusz pełnił funkcję Naczelnika OSP Dygowo do  lipca 1982r. Podczas pełnienia funkcji wykazywał się wielkim zaangażowaniem, co było nagradzane dyplomami i odznaczeniami. W 1978r. został odznaczony odznaką Strażak Wzorowy, a rok później Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Druh Janusz pełnił odpowiedzialną funkcję i odpowiadał za sprawne prowadzenie kontroli przeciwpożarowej na terenie Gminy Dygowo. Od roku 1982 objął funkcje zastępcy naczelnika OSP Dygowo oraz Skarbnika w Zarządzie Gminnym OSP w Dygowie.
  Z pasją i oddaniem zajmował się rozwojem i umacnianiem ochrony przeciwpożarowej w gminie. Był inicjatorem jak i współrealizatorem licznych czynów społecznych.  Powierzaną mu dokumentację prowadził wzorowo, kształtował poziom działania Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspierał wszystkie jednostki z terenu gminy Dygowo. Organizował liczne wyjazdy szkoleniowe, spotkania, ogniska, na których prowadził pogadanki o tematyce pożarniczej, we wcześniejszych latach było to bardzo oczekiwane aby integrować i wzbogacać o nowych członków rodzinę strażacką. Starał się przekazać swoje doświadczenie w pełnionych obowiązkach.

  Druh Janusz jako członek zarządu OSP każdą wolną chwilę poświęcał na pozyskiwanie sprzętu pożarniczego, a nawet wozów bojowych. Od wielu lat czynnie uczestniczył w życiu jednostki, był współorganizatorem licznych imprez okolicznościowych takich jak Dzień Kobiet, czy kolejne rocznice powstania jednostki OSP Dygowo.

  W listopadzie 1982 rozpoczął prace jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej w OSP Dygowo. Przez długie lata, bo aż do 2015 roku sumiennie wykonywał nowo powierzone obowiązki.

  Przez ten czas był wielokrotnie odznaczany: 1985r. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa, 1989r. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa.

  W roku 2016 Walne Zebranie Członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie za zaangażowanie
  i wkład pracy w realizację celów stowarzyszenia nadało Druhowi Januszowi godność Członka Honorowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie.

  Godna naśladowania postawa Druha Janusza została ponownie doceniona w roku 2021. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Druha Janusza za szczególne zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

  W imieniu społeczności strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie i  swoim własnym, dziękuję za dobra służbę, za naukę, za wsparcie i optymizm, który pozwalał nam przetrwać trudne czasy w organizacji ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy Dygowo. Druhu Januszu, dzięki Twojej służbie, Twojej pracy i Twoim wysiłkom jesteśmy przygotowani do pomocy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, DZIĘKUJEMY !

  Spoczywaj w pokoju

 • Budowa remizy OSP i terenu rekreacyjnego w Dygowie z lotu drona

  Nowo budowana remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie nabiera kształtu. Trwają prace przy wznoszeniu najwyższego elementu obiektu – wieży. Wokół remizy rozpoczęły się również roboty ziemne związane z budową terenu rekreacyjnego, tzw. Placu Pokoleń.

 • Ciekawy konkurs , małe zainteresowanie

  Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zorganizował  Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny mający na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką ochrony przeciwpożarowej, działaniami ratowniczo-gaśniczymi  straży pożarnych oraz  życiem środowisk strażackich.

  W eliminacjach powiatowych do konkursu zgłoszono kilkanaście prac tylko z Dygowa i Ustronia Morskiego.

   

 • Corsa wyleciała z drogi i koziołkowała. Lądował śmigłowiec LPR

  Na drodze powiatowej pomiędzy mostem na Parsęcie , a Bardami doszło do groźnego wypadku. Kierująca  corsą kobieta straciła panowanie nad pojazdem i odbijając się od krawędzi drogi wleciała do lasu, gdzie koziołkowała. Auto zatrzymało się na boku, uderzając w drzewo. Przejeżdżające tamtędy osoby wezwały pomoc. Na miejsce zdarzenia jako pierwsi przybyły dwa zastępy  strażaków  z OSP Dygowo i policja , następnie ratownicy medyczni i strażacy PSP z Kołobrzegu. Kobieta została zakleszczona w pojeździe. Niezbędne było  wykorzystanie narzędzi hydraulicznych ,aby wyciąć dach i wyciągnąć ranną.  Na okolicznym polu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał kobietę do szpitala. Przyczyny zdarzenia wyjaśnia kołobrzeska policja.

  info: MiastoKolobrzeg.pl

 • Czernin: tragedia w garażu

  W dniu dzisiejszym o godzinie 10.40 OSP Dygowo została zadysponowana do osoby poszkodowanej w miejscowości Czernin.  Na miejscu zdarzenia działały już zastępy OSP Czernin, JRG Kołobrzeg i Zespół Ratownictwa Medycznego.  W przydomowym garażu znajdował się 36 letni mężczyzna , który najprawdopodobniej zasłabł od spalin uruchomionego samochodu. Mimo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić  czynności życiowych poszkodowanego.

  Fot.OSP Dygowo

 • Czernin. Nie zdążył wyhamować i uderzył w drzewo

  Na drodze wojewódzkiej nr 163 w Czerninie miał miejsce wypadek drogowy. Samochód osobowy nie zdążył wyhamować przed poprzedzającym go pojazdem i uderzył w drzewo.  Wcześniej lekko uderzył w bok auta przed nim. Kierowca pojazdu został zabrany na badania do szpitala. Na miejscu zdarzenia był zastęp OSP z Dygowa, JRG z Kołobrzegu ,zespół ratownictwa medycznego i policja. Droga została zablokowana. Policja w Dygowie kierowała na objazdy.

 • Czołowe zderzenie aut w Stramnicy

  W dniu dzisiejszym zastęp OSP Dygowo został zadysponowany do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 163 w Stramnicy. Osobowe Audi na łuku drogi – skrzyżowanie do Stramnicy , zjechało na przeciwny pas ruchu i zderzyło się  z busem, którym jechało 7 osób. W zdarzeniu poszkodowanych zostało pięć osób, które trafiły do szpitala.

  Foto: Artur Sempruch/ MiastoKołobrzeg.pl