• Zebranie sprawozdawcze OSP w Czerninie

  W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie odbyło się pierwsze w 2019 roku zebranie sprawozdawcze za rok 2018 jednostek gminy Dygowo. Zebranie otworzył i prowadził dh prezes OSP Czernin  Janusz Szpytko. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności ,sprawozdania finansowego i sprawozdania komisji rewizyjnej zarządowi OSP Czernin udzielono większością głosów  absolutorium. Na zebraniu obecny był wraz z małżonką  druh senior Ryszard Żołnierowicz – długoletni prezes OSP w Czerninie, któremu wójt Grzegorz Starczyk wręczył pamiątkowe wydawnictwo „Ochotnicza Straż Pożarna w Gminie Dygowo 1945-2017”. Państwową Straż Pożarną w Kołobrzegu reprezentował kpt. Krzysztof Gruchała.

 • Akcja charytatywna w Czerninie

  Dziś świetlica wiejska w Czerninie oraz plac przed budynkiem tętniły życiem, zgromadzonym z entuzjazmem ludzi, gotowych wesprzeć rodzinę dotkniętą nieszczęściem po pożarze w sąsiedniej

  miejscowości. Wspaniała mobilizacja społeczności sprawiła, że do akcji charytatywnej włączyli się zarówno nauczyciele miejscowej szkoły, artyści ,jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, jak i mieszkańcy przyległych miejscowości.

  Wnętrze budynku świeciło różnorodnością kolorów i aromatów, bowiem kilkanaście stoisk cieszyło się obecnością rozmaitych ciast i przekąsek. Dodatkowo, dla najmłodszych uczestników przygotowano atrakcje w postaci loterii fantowej oraz innych rozrywek. Zabytkowe auta ustawione na placu dodawały uroku całej inicjatywie.

  Serca hojnych darczyńców przyczyniły się do zebrania funduszy, które zostaną przeznaczone na pomoc poszkodowanej rodzinie. To wydarzenie nie tylko jednoczyło społeczność, ale również świadczy o solidarności i gotowości do pomocy w obliczu trudności.

 • Blisko 3,5 miliona złotych dla Gminy Dygowo na inwestycje w Czerninie i Piotrowicach

  W Piotrowicach Poseł RP Czesław Hoc i Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Henryk Carewicz przekazali Wójtowi Gminy Dygowo Grzegorzowi Starczykowi symboliczny czek na łączną kwotę 3 482 249 zł. Środki przeznaczone będą na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Czerninie (wartość kosztorysowa zadania 4.000.000,00 zł;  dofinansowanie z Ministerstwa Sportu 1.194.900,00 zł ;  dofinansowanie POLSKI ŁAD 2.747.249,31 zł) i remizy OSP w Piotrowicach (wartość kosztorysowa zadania 750.000,00 zł ; dofinansowanie POLSKI ŁAD 735.000,00 zł; wkład własny gminy 15.000,00 zł).

  Przekazanie czeku miało miejsce na terenie, w którym powstanie nowa remiza. Obecni  byli przedstawicieli trzech pokoleń druhów OSP. Prezes jednostki OSP Mateusz Marczyk nie krył zadowolenia , podkreślił ,że powstanie obiekt na miarę i godny 74 - letniej tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrowicach. Druhna Marlena Brzezińska wyraziła przekonanie ,że za rok będzie można spotkać się ponownie już w większym gronie na otwarciu nowej remizy OSP w Piotrowicach.

  Tak będą wyglądać nowe obiekty w Czerninie i Piotrowicach.

   

 • Budowa sali gimnastycznej w Czerninie

  Przy szkole w Czerninie realizowana jest inwestycja gminna. Prace budowlane wykonuje przedsiębiorstwo budowlane ze Świdwina. Po trzech tygodniach roboty są na etapie stawiania ścian fundamentowych. Fotografie poniżej wykonane były 12 i 27 października.

 • Budowa sali gimnastycznej w Czerninie. Przestronność wnętrza zaskakuje

  Nowo budowany obiekt sportowo-widowiskowy w Czerninie jest połączony ze budynkiem szkoły podstawowej za pomocą łącznika. Styl architektoniczny budowli harmonijnie wpisuje się w krajobraz miejscowości. Wchodząc do wnętrza obiektu, pierwsze wrażenie, jakie odnosi się, to przestronność, która zaskakuje odwiedzających. Obecnie prace budowlane wkraczają w etap wykończeniowy. Według wykonawcy, rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie możliwe już w nowej sali.

  Budowę zwiedzali wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, oraz dyrektor szkoły, Jadwiga Puton, w towarzystwie kierownika budowy. Mieli oni również okazję obejrzeć postępy prac przy inwestycjach wokół szkoły. Nowe miejsca parkingowe, chodniki oraz zagospodarowanie terenu są już na finiszu. Dodatkowo, wyremontowano obelisk z krzyżem, który stanowi centralny punkt terenu objętego inwestycją.

 • Byczy problem mieszkańców Czernina i Gminy Dygowo

  W dniu wczorajszym w świetlicy wiejskiej w Czerninie odbyło się spotkanie mieszkańców miejscowości z wójtem, przewodniczącym rady oraz pełnomocnikiem inwestora, który planuje uruchomienie fermy bydła opasowego. Inwestycja ma polegać na adaptacji istniejących obiektów inwentarskich przy wjeździe do Czernina od drogi wojewódzkiej do chowu 1200 sztuk byków. W tym miejscu przed laty funkcjonowała już hodowla krów. Inwestorem jest cudzoziemiec z polskim obywatelstwem. Przedstawiciel inwestora zademonstrował prezentację planowanej hodowli i opowiadał na pytania zebranych.

  Aktualnie przeprowadzana jest procedura badająca wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko i ludzi. Decyzję wyda Wójt Gminy Dygowo po otrzymaniu od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego opinii i uzgodnień. Mieszkańcy Czernina jednogłośnie zadeklarowali brak poparcia dla inwestycji. Powołali się na dokument Strategia Gminy Dygowo mówiący miedzy innymi o rozwijaniu funkcji podmiejskiego obszaru osadniczego o wysokim prestiżu oraz wcześniejsze wieloletnie udręki związane z odorem funkcjonującej hodowli. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Stowarzyszenia "Ekologiczny Kołobrzeg", który podzielił się doświadczeniami w  wspieraniu mieszkańców powiatu w "starciu" z uciążliwymi dla środowiska inwestycjami.

  Autor zdjęć Marek Kawęcki
   

 • Cenne pamiątki LZS „Czarni” Czernino

  Archiwum Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo wzbogaciło się o kolekcję zdjęć,  dokumentów i audio wspomnień  byłych zawodników i działaczy drużyny LZS Czarni Czernino. Piłkarze i siatkarze  z Czernina na przestrzeni lat 50-tych , 60-tych i 70-tych działali prężnie i odnosili znaczące sukcesy sportowe. Wspomnienia Henryka Kustra, Wacława Iwickiego i Tadeusza Wygasia  przybliżają te czasy. W archiwach Głosu Goszalińskiego można również znaleźć potwierdzenie znaczących osiągnięć społeczności sportowej z Czernina.

  Zgromadzone materiały w niedługim czasie udostępnione zostaną  przez stowarzyszenie na kanale YouTube. Zdjęcia można już  obejrzeć  na portalu Otwartego Systemu Archiwizacji https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_1100

  Materiały prasowe archiwum cyfrowego: zbc.ksiaznica.szczecin.pl

 • Charytatywny Piknik w Czerninie: Pomoc dla Oliwii

  Ochotnicza Straż Pożarna w Czerninie wraz z sołectwami Bogucino, Czernin, Dębogard i Stramniczka zorganizowały akcję charytatywną, której celem była pomoc chorej na endometriozę Oliwii. Jedynym sposobem na uratowanie jej zdrowia jest kosztowna operacja.

  Przed południem w Czerninie rozpoczął się piknik, na który licznie przybyli mieszkańcy Czernina oraz okolicznych miejscowości. Lista atrakcji była imponująca. Na licznych stoiskach można było spróbować rozmaitych przysmaków, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Grochówkę oferowała kuchnia polowa. Działała loteria fantowa. Dzieci cieszyły się z zabaw na zjeżdżalniach, animacji, przejażdżek na konikach i quadzie. Wszyscy mogli posłuchać ballad na żywo.

  Kulminacyjnym punktem dnia była aukcja przedmiotów i voucherów przekazanych przez sponsorów, których lista była naprawdę długa. Największym hitem i jednocześnie rekordowym punktem pod względem zebranej kwoty był lot widokowy helikopterem.

  Aukcję prowadził tradycyjnie najlepszy aukcjoner w gminie Dygowo – wójt Grzegorz Starczyk. Towarzyszyli mu Oliwia, sołtyska Katarzyna Majcher oraz strażacy z OSP w Czerninie, z prezesem Januszem Szpytko na czele.

  Dzięki zaangażowaniu i hojności uczestników udało się zebrać znaczącą kwotę, która z pewnością przybliży Oliwię do niezbędnej operacji. Wspólna inicjatywa pokazała, że społeczność potrafi się zjednoczyć w trudnych chwilach i wspierać potrzebujących.

 • Czernin z lotu ptaka

  Zmiany w krajobrazie Czernina przez ostatnie miesiące są rezultatem dwóch inwestycji, które znacząco wpłyną na rozwój miejscowości. Pierwszą z nich jest budowa nowoczesnej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, a drugim  projektem jest przebudowa drogi gminnej przy wjeździe od strony Dygowa.

   

 • Dożynki 2019 w Gminie Dygowo (wideo i foto)

  Dożynki wieńczą ciężką pracę rolników od siewu po zbiór plonów. Tradycja dożynkowa w Gminie Dygowo jest pieczołowicie kultywowana. Rok rocznie, Urząd Gminy Dygowo – organizator dożynek, dba o to aby w tym dniu mogli spotkać się wszyscy mieszkańcy gminy. Tegoroczny program dożynek gminnych w Dygowie miał charakter tradycyjny. Ceremoniał dożynkowy poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym w Dygowie, następnie korowód dożynkowy udał się na stadion w Dygowie, gdzie starościna i starosta dożynek przekazali wójtowi bochen chleba z mąki tegorocznych zbóż. Wójt Grzegorz Starczyk , przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, sołtyski , sołtysi oraz rolnicy dzielili się chlebem z zebranymi na stadionie mieszkańcami oraz gośćmi. Starościną  i starostą Dożynek Gminnych 2019 byli: Pani Bożena Kwaśnik z Wrzosowa i Pan Piotr Miernicki z Dębogardu.

  Poza ceremoniałem dożynkowym najważniejszym wydarzeniem dożynek w Dygowie był konkurs wieńca dożynkowego oraz turniej rekreacyjny drużyn sołeckich. Wieńce dożynkowe wystawiło dziesięć sołectw. Kto wygrał konkurs i turniej dowiedzą się Państwo z obszernego materiału wideo i ponad setki fotografii.

 • Festyn w Czerninie

  W Czerninie odbył się letni piknik sołecki. Oferta atrakcji przygotowanych przez sołtyskę Katarzynę Majcher ,radę sołecką oraz sympatyków sołeckich inicjatyw ukierunkowana była na gry i zabawy ruchowe dzieci i dorosłych. Smaczku całej imprezie dodał towarzyski mecz piłki nożnej. W jednej z drużyn obok siebie grali wójt Grzegorz Starczyk i przewodniczący

 • Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

  Gmina Dygowo zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Czerninie Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość zaproszono grono pedagogiczne oraz pracowników administracyjnych szkół w Czerninie , Dygowie i Wrzosowie.

  Wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk i przewodniczący Rady Gminy Dygowo Jerzy Leszczyński podziękowali nauczycielom za pracę edukacyjną i wychowywanie uczniów oraz złożyli życzenia.

  Podczas  uroczystości wręczone zostały nagrody Wójta Gminy Dygowo. Uhonorowani zostali dyrektorzy gminnych szkół: Jadwiga Puton , Magdalena Skonieczka i Ewa Baran.

  Ponadto za wieloletnią pracę i trud włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia Wójt Gminy Dygowo wyróżnił wieloletniego dyrektora szkoły we Wrzosowie Waldemara Pankiewicza (zobacz) oraz Bożennę Winnik nauczycielką dyplomowaną z 39-letnim stażem pracy w szkole w Dygowie.

  Nagrody przyznali również swoim pracownikom dyrektorzy szkół.

 • Inwestycja w Czerninie. Lądowisko oraz certyfikowany symulator lotów

  W Czerninie niespełna 200 metrów od terenu ,na którym powstanie Inkubator Przemysłowy, Aeroklub Ziemi Kołobrzeskiej i spółka Aeroprzystań Kołobrzeg zamierzają  zainwestować w budowę lądowiska oraz w zakup symulatora lotów do szkolenia pilotów zawodowych. Szczegóły przedsięwzięcia przedstawili w materiale wideo wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk oraz przedstawiciele inwestorów Piotr Bryndza i Jan Kozioł.

   

 • Inwestycje gminne z góry

  Budowa świetlicy wiejskiej w Miechęcinie i sali gimnastycznej w Czerninie postępuje.

 • Jasełka w wykonaniu przedszkolaków z Czernina , Dygowa i Wrzosowa

  W świetlicy w Czerninie odbył się II Gminny Przegląd Jasełek pod patronatem Wójta Gminy Dygowo. Jasełka wystawiały przedszkolaki z Czernina Dygowa i Wrzosowa. Jury ze względu na wysoki poziom  tegorocznych przedstawień zdecydowało o przyznaniu trzech równorzędnych Pierwszych Miejsc dla zespołów przedszkolaków. Nagrody wręczył wójt Grzegorz Starczyk i ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i radny Powiatu Kołobrzeg Robert Jaruzel.

 • Kolejne wysokie kwoty ofert w przetargach Gminy Dygowo

  15 września odbył się drugi przetarg ma budowę remizy i placu pokoleń w Dygowie. Tym razem przedmiot zamówienia składał się z dwóch części. Wpłynęły tylko dwie oferty.  Na 1 część tj. budowę remizy wpłynęły dwie oferty  na kwoty  8 790 000 zł i 9 930 000 zł (konsorcjum firm) ,kwota Gminy Dygowo 6 600 000 zł . Na 2 część tj. budowę placu pokoleń wpłynęła jedna oferta konsorcjum firm na kwotę 4 500 000 zł ,kwota Gminy Dygowo 2 100 000 zł.

   W przetargu na budowę hali gimnastycznej w Czernienie wpłynęły trzy oferty. Najniższa  oferta to kwota 6 695 283 zł, kolejne oferty to wartości 8 300 000 zł i 9 780 777 zł (konsorcjum) ,kwota Gminy Dygowo 3 940 000 zł.

  W każdym z przypadków wartości ofert znacznie  przewyższają kwoty jakie Gmina Dygowo może przeznaczyć na przedmiotowe zadania.

   

 • Mieszkańcy Czernina wybrali nową sołtyskę

  17 czerwca w świetlicy wiejskiej w Czerninie 40 mieszkańców miejscowości wybierało sołtysa i radę sołecką. O funkcję lidera sołectwa ubiegało się dwoje kandydatów: Karolina Grochowska i Grzegorz Kubacki. Stosunkiem głosów 23 do 17 nową sołtyską Czernina wybrano Karolinę Grochowską.

  W skład rady sołeckiej mieszkańcy Czernina wybrali: Agnieszkę Dudek, Annę Iwicką i Grzegorza Kubackiego. Społeczność Czernina serdecznie pożegnała ustępującą sołtyskę Katarzynę Majcher, która sprawowała tę funkcję przez dwie kadencje od 2015 roku. Kwiaty, gromkie oklaski i życzenia zwieńczyły udane lata pracy na rzecz lokalnej społeczności.

  Zebranie poprowadził wójt gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, w obecności przewodniczącego Rady Gminy Dygowo, Jerzego Leszczyńskiego, radnej Anny Laskowskiej oraz przewodniczącego Rady Powiatu Kołobrzeg, Artura Wasiewskiego. Funkcję sekretarza zebrania pełniła Małgorzata Lejkowska.

 • Odmienione centrum Czernina

  Na początku czerwca w Czerninie zakończono ważną inwestycję gminną, która miała na celu poprawę infrastruktury drogowej oraz zagospodarowanie centralnego terenu miejscowości. Projekt ten obejmował przebudowę drogi gminnej oraz uporządkowanie przestrzeni publicznej w centrum Czernina.

  Efekt końcowy inwestycji w Czerninie jest widoczny na załączonych fotografiach. Zdjęcia przedstawiają nowoczesną, funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, która znacząco poprawia komfort życia mieszkańców oraz estetykę miejscowości.

  Inwestycja ta jest dowodem na to, jak ważne są takie projekty dla małych miejscowości. Dzięki nim mieszkańcy zyskują lepsze warunki życia, a sama miejscowość staje się bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających ją gości.

 • Odpust w kościele Wniebowstąpienia NMP w Czerninie

  Mszę św. odpustową koncelebrowali: ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i ks. Tadeusz Gorla z Kołobrzegu, który przewodniczył sumie.

 • Ogłoszenia duszpasterskie 15.08.2021

  1.  W liturgii tygodnia: -

  - niedziela - dzisiaj Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w kościele pomocniczym w Czerninie. W trakcie każdej Mszy św. po komunii błogosławieństwo ziół i kwiatów.

  - wtorek - wsp. św. Jacka, prezbitera,

  - czwartek -modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych o godz. 8.00.

  - piątek - wsp. św. Bernarda, Doktora Kościoła,

  -sobota - wsp. św. Piusa X, papieża.

  2. Intencje mszalne. Są wolne intencje w dni powszednie listopada i grudnia.

  3. Składam staropolskie „Bóg zapłać” za ofiary złożone  na tacę. Zgodnie z rozporządzeniem ks. biskupa, taca zebrana w dniu dzisiejszym ma być przekazana na rzecz kościoła katedralnego w Koszalinie i odesłana do Kurii Biskupiej.

  4.Polecam prasę katolicką „G N”.

  5.Spotkania w tym tygodniu:

  6. W najbliższą sobotę Biuro Parafialne, będzie czynne od godz.: 10.00 - 11.30.

  7.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę udanego tygodnia. Jubilatom i solenizantom  składam serdeczne życzenia. Jubilatów urodzonych w sierpniu zapraszam na Mszę św. sprawowaną w ich intencji, w ostatnia niedzielę miesiąca o godz. 12.30.