• 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody w Dygowie

  Na Placu Wolności w Dygowie odbyły się obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji  3 Maja 1791 roku. O godzinie dwunastej wciągnięto na masz flagę państwową i odśpiewano dwie zwrotki hymnu. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej.: Wójt Gminy Dygowo- Grzegorz Starczyk, Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Leszczyński , ks. Tomasz Ewertowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg- Artur Wasiewski i Radny Powiatu Kołobrzeg Robert Jaruzel. Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP Czernin, Dygowo i Wrzosowo.

  Mszę Św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Tomasz Ewertowski.

 • 3 Maja w Gminie Dygowo. Wspomnienia obchodów lat minionych

  W tym roku ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa  nie celebrujemy Święta Narodowego Trzeciego Maja. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku w gminie Dygowo miały w minionych latach z uroczysty charakter.  Poniżej fotogaleria z uroczystości począwszy od roku 2002.

  Fotografie Kazimierz RatajczykDygowo_3_MajaFotografie Zbigniew Drewniak

  Dygowo 3 Maja 2015 rok

  Dygowo 3 Maja 2016 rok

  Dygowo 3 Maja 2017 rok

  Dygowo 3 Maja 2018 rok

  Dygowo 3 Maja 2019 rok

  Pomnik-Osadnikow-II -Wojny-Swiatowej-w-DygowiePomnik Osadników II Wojny Światowej w Dygowie. Głaz z tablicą pamiątkową maj 2020 r..  Fot. Marek Kawęcki

 • Rękopis Konstytucji 3 Maja z 1791 roku

  W maju 2017 roku w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie była wystawiona oryginalna księga zawierająca  tekst Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.

   

   

 • Uroczystość trzeciomajowa w Dygowie ( fotoreportaż)

  Z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1971 roku , w Dygowie odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.  W kościele parafialnym Mszę świętą odprawił ks. Tadeusz Gorla , który wygłosił kazanie ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Szkoły i jednostki OSP z gminy Dygowo wystawiły poczty sztandarowe. Po mszy uroczystość była kontynuowana na Placu Wolności. Podczas wciągania flagi państwowej zebrani odśpiewali  hymn. Wiązanki kwiatów przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej złożyli: harcerze , wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński i ks. Tadeusz Gorla oraz radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski.   Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Dygowo.

 • Uroczystości Trzeciomajowe w Gminie Dygowo

  Gmina Dygowo swietowała233. Rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz Dzień Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystości rozpoczęły się we Wrzosowie, gdzie na terenie przykościelnym przy tablicy pamiątkowej poświęconej Pierwszym Osadnikom złożono wiązanki kwiatów. Następnie w kościele parafialnym w Dygowie odprawiona została Msza święta , którą koncelebrowali , ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński. Po mszy poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP , szkół oraz mieszkańcy przeszli na Plac Wolności gdzie wciągnięto na maszt flagę państwową i zaśpiewano hymn. Następnie delegacje samorządu gminnego ,parafii, stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, stowarzyszenia Senior , zarządu gminnego OSP i szkoły we Wrzosowie złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej.  Delegacje złożyły również kwiaty przy tablicy pamiątkowej na skwerze przy ulicy Kołobrzeskiej poświęconej Osadnikom II Wojny Światowej. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości strażacy z OSP Wrzosowo serwowali na Placu Wolności grochówkę z kuchni polowej.

 • Wiwat maj ,3 maj! 10-metrowa flaga w Dygowie

  W Dygowie odbyły się obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 Maja z 1791 roku. Początek uroczystości miał miejsce o 12.30 w kościele parafialnym. Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i ks. senior Tadeusz Gorla. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców gminy z 10-metrową biało-czerwoną flagą na Plac Wolności. Na placu zebrani zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a poczet flagowy składający się ze strażaków z OSP Dygowo wciągnął na maszt flagę państwową. Po hymnie delegacje w asyście harcerzy złożyły kwiaty przy pomniku  Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej: Wójt Gminy Dygowo- Grzegorz Starczyk, Przewodniczący Rady Gminy Dygowo– Jerzy Leszczyński , proboszcz Parafii Dygowo ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, delegacja stowarzyszenia „Senior” z Piotrowic -Antoni Bernatowicz, Robert Jaruzel i Dariusz Wojciechowski, delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosowie. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Grzegorz Starczyk. Na zakończenie chętni mogli wziąć flagi biało-czerwone które zakupiła Gmina Dygowo.

  Poczty sztandarowe wystawiali: OSP Czernin, OSP Dygowo OSP Wrzosowo, Publiczna Szkoła Podstawowa w Czerninie, Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrzosowie. Harcerze z 75 Drużyny Harcerskiej Globina z Dygowa honorowo wystawili poczet ze sztandarem nie istniejącego już koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Dygowie.